Spam Kara Listelerinden Nasıl Çıkılır?

SpamCop Blocking List

Bu listeden çıkmak için aşağıdaki sayfaya giriş yapıyoruz,

Resimdeki işaretlenmiş yere ip adresinizi yazmanız yeterlidir,

Bir sonraki ekranda

İşleminiz tamamlanmış olacaktır,

Barracuda Blocking List

Aşağıdaki adrese giriş yapıyoruz;

Karşımıza çıkan sayfada gerekli bilgileri giriyoruz, (İp adresi,mail vs.)

Reason for Removal Bu kısımda İp adresinin listeden çıkartma isteğimizi yazmamız gerekiyor,

Örnek: Bu ip adresindeki spam sorunu giderilmiş,ip adresinin listeden çıkartılmasını talep ediyorum,

Şeklinde ingilizce olarak yazıp;

Submit request diyoruz,

Karşımıza işlemin tamamlandığına dair bir yazı gelecektir,

Yazdığınız mail adresine bilgilendirme kapsamında bir onay maili gelecektir,

SORBS SPAM Blocking List

Bu listeden çıkmak için ne yazık ki sisteme kayıt olmamız gerekiyor, kayıt işleminin ardından size birtakım ip adresinize ile alakalı sorgu ekranları gelmektedir, bu sorgulamalar sonrasında firma insiyatifine bağlı ip adresiniz 2 ile 6 hafta arası listeden çıkabiliyorsunuz, Tabi o an spam çıkışı sunucunuzdan devam ediyor ise veya başvuru yaptığınız esnada spam mail çıkışı olursa süreç daha da uzayacaktır,

https://www.secure.sorbs.net/scgi-bin/login

İVMSIP24 Blocking List

Aşağıdaki adrese giriş yapıyoruz,

Karşımıza gelen sayfada Lisete olan ip adresimizi yazıyoruz ve alt tarafdaki güvenlik için yapılmış doğrulamayı gerçekleştiriyoruz,

Daha sonraki ekranda kullandığınız mail adresinizi yazmanız gerekmektedir,

Bu işlemden sonra size talebinizin alındığına dair bir ekran karşınıza çıkacaktır, İşlemler tamamen burada bitmiyor size gelecek olan maillerde listeden çıkıp çıkmadığınıza dair bilgiler veya ip adresinize göre ayrıca yapılması gereken birkaç adım daha gerçekleştirip listeden çıkabilirsiniz,

Aşağıdaki adresten ip adresimizi yazıp sorgulama yapıyoruz,

Gelen ekranda Removal Procedure başlıiğının altında bulunan

contact the SBL Team](mailto:sbl-removals@spamhaus.org?Subject=SBL235541%20159.253.38.0/24) by email [(use this link)

Listeden çıkması için mail göndermemiz gerekmektedir,

IMP SPAM Blocking List

Aşağıdaki bağlantı IP Number bölümüne ip adresimizi yazıyoruz,

Tüm yapılması gereken işlem bu kadar, Firma spam çıkışı durduğu anda listeden ip adresinizi çıkaracaktır,

LASHBACK SPAM Blocking List

Aşağıdaki bağlantıya tıklıyoruz;

http://www.lashback.com/blacklist/

Delist request bölümüne İp adresimizi yazıp submit diyoruz,

Bu bölümde bizden birkaç bilgi istemektedir, doğru bilgileri yazmanız gerekmektedir, geçerli bir eposta adresi girip request delist dediğimizde, işleme alınacaktır,

Son aşamada Mail adresimize onay ve listeden çıkması ile alakalı mail gelecektir,

INPS_DE SPAM Blocking List

Aşağıdaki adrese giriş yapıyoruz;

http://dnsbl.inps.de/index.cgi?lang=en&site=00005

İp adresimizi yazıp Request removal basıyoruz,

http://prntscr.com/4ropqs

Karşımıza gelen ekranda 2 adet seçenek bulunmaktadır, eğer hemen çıkartmak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor (10 £) alttaki seçeneği seçerseniz 1 hafta içerisinde ücretsiz olarak ip adresiniz çıkmış olacaktır,

http://prntscr.com/4roqab

SERVICESNET SPAM Blocking List

Bu firma korea.services.net, adında anlaşılacağı gibi korea menşeili bir firmadır,

http://www.dnsbl.info/contact.php

Sadece linkte iletilen contact bölümünden mail yolu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir,

http://prntscr.com/4rzsv4

Göndermiş olduğunuz maile geri dönüş yapacaklardır,

UCEPROTECTL2 SPAM Blocking List

Bu firma prosedürleri diğerlerinden tamamen farklı ve en karmaşık olanı da bu firmadır,

Öncelikle aşağıdaki linkten ip adresimizi sorgulatıyoruz,

Açılan sayfada en alt taraf da bir tablo göreceksiniz,

Bu tabloda ;

Level 2 Escalation limit (5)

Level 3 Escalation limit (100)

5 ve 100 değerleri kaç farklı adrese spam yapıldığı veya kaç farklı kara listede olduğunu göstermektedir, (bu konuda türk telekomun bir açaıklaması mevcuttur, internetten araştırıp inceleyebilrisiniz,)

Tablonun en altında bulunan;

Details about IP’s involved and dates of impacts can be found here

Bu linke tıkladığınızda net rakamları görebilirsiniz,

Listede ip adresiniz karşısındaki rakam 100 değerinin üzerinde olduğunda listeye girer mail gönderemezsiniz,

Sonuç olarak bu firma ile iletişime geçtiğinizde sizden para talep etmektedir, yapılacak en mantıklı işlem sunucudaki spam yapan hesabı bulup spam çıkışını durdurmak,spam çıkışını durdurduğunuzda tabloyu kontrol ederseniz 100 değerinin altında olduğunuzu göreceksiniz,

Nameserver Nedir ? Alan Adı Yönlendirmesi Nasıl Yapılır ?

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerine alan adınızı aldığınız firmadan yönlendirme işleminizi yaptığınızda, alan adı Nameserver (NS) adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalışacaktır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ip adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.

Örneğin; aynı alan adınız için birden fazla sunucuyu yazılım kurulumu yapabilirsiniz. Ancak sizin alan adınızın ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucudan çalışır.Diğer sunucudaki verilerin herhangi bir hükmü bulunmaz.

Firmamızdan alacağınız Hosting ya da Reseller hizmetlerinde alan adı sunucularınızı aşağıdaki şekilde yönlendirmeniz gerekmektedir;

ns1.bilisim34.net
ns2.bilisim34.net

Eğer reseller hizmetinizde kendi alan adı sunucularınızı kullanmak istiyorsanız, nameserver adreslerinize vermeniz gereken ip adresleri aşağıdaki şekilde olmalıdır;

ns1.alanadi.com > 192.168.1.1
ns2.alanadi.com > 192.168.1.2

Nameserver İçin A Kaydı Eklemek

Sanal ya da fiziksel olarak bir sunucuya sahipseniz eğer, sunucu üzerindeki alan adlarınızı yöneleceği nameserver adreslerinizin sunucu üzerinde kayıtlı olması gerekir. Bu kayıtlı olan nameserver adreslerine sunucu üzerinde A kaydı eklemeniz gerekir.

A kaydı

WHM sol menüsü üzerinden Edit DNS Zone bölümüne giriş yaptığınızda karşınıza gelen sayfada sunucudaki kayıtlı olan siteler liste olarak gelecektir.Bu liste içerisinden hangi alan adınızı nameserver adresleri olarak kullanıyorsanız seçerek Edit butonu ile giriş yapınız.

Giriş yaptığınızda ilgili alan adı ile alakalı tüm dns kayıtlarının bilgisi karşınıza gelecektir.Bu sayfanın alt kısmında yeni dns kayıtları ekleyebileceğiniz boş alanlar vardır.Bu alanlar üzerinden A kaydı, MX kaydı, CNAME kaydı gibi kayıtları yapabilirsiniz.

A kaydı eklemek için yukarıda resimde göreceğiniz şekilde işlem yapmanız gerekmektedir.1. bölüme sadece ns1 yazdıktan sonra karşısına ns1.alanadi.com için verilmiş olan IP adresini, 2. bölüme ns2 yazdıktan sonra ns2.alanadi.com için verilmiş olan ip adresini girmeniz gerekmektedir.İşlemleri tamamladıktan sonra alt kısımda “Save” butonu ile kayıt edebilirsiniz.

Mysqldump ile Yedek Almak

Birçok kontrol paneli üzerinde mysql yedeğinizi alabilmeniz için gerekli araçlar bulunmaktadır ve mysql yedeği almak oldukça basittir.Bu yazımızda mysql yedeğinimizi komut ile nasıl alırız bunun hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

cPanel’de mysql veri tabanları /var/lib/mysql dizini içerisinde bulunmaktadır.Herhangi bir sitenin yedeğini alabilmek için öncelikle bu dizine giriş yapmanız gerekir.Öncelikle aşağıdaki komutlar ile veri tabanlarının bulunduğu dizine giriş yapıyoruz.

Komut ile mysql yedeği alabilmek için sunucunun mysql şifresine ihtiyacınız olacaktır.Bu şifreyi de aşağıdaki komut ile ekrana basıyoruz.

Şifremizi ekrana bastıktan sonra artık mysql yedeğimizi alabiliriz.Bu işlem için aşağıdaki komutu uygulamanız gerekir.

Komutu çalıştırdığınızda sizden şifre isteyecektir.Ekrana basmış olduğumuz mysql şifresini kopyalayıp yapıştırdıktan sonra Enter tuşu ile onay veriyoruz.Onay verdikten sonra işlem yapmaya başlayacaktır ve komut satırı pasif hale gelecektir.Mysql yedeği aldıktan sonra tekrar komut satırı aktif olacaktır.İşlem tamamlandıktan sonra tekrar ll komutu ile içerikleri listeleyebilir ve yedek.sql olarak almış olduğunuz yedeği görebilirsiniz.

Yedek Restore Etmek

Elinizde daha önce alınan bir mysql yedeği var ise ve bu mysql yedeğini import etmek istiyorsanız aşağıdaki komutları kullanmanız gerekir.Yedek restore işlemi sırasında da sunucu mysql şifresi gerektiği için yine öncelikle şifremizi ekrana basıp daha sonra işlem yapıyoruz.

Komutu uyguladıktan sonra yine şifremizi girip Enter tuşu ile onaylıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.İşlem tamamlandıktan sonra veri tabanı import edilmiş olacaktır.

SSH Üzerinden Database Onarma (MySQL Repair)

Büyük boyutlu MySQL veritabanı dosyalarında phpMyAdmin yada kontrol paneli üzerinden yapılan onarma işlemleri tamamlanmıyor yada sorunlar çıkartıyor. Bu nedenle boyutu büyük olan MySQL veritabanınızı Linux sunucularda SSH üzerinden onarma yapmak daha sağlıklıdır.

Bunun için SSH bağlantısı yapın ve superuser (root) olduğunuzdan emin olun. Alttaki komutu komut satırına yazın.

mysqlcheck veritabanı kontrol etmek için kullanılan komuttur. -r parametresi ise Repair (onarma) işlemi yapar.

Eğer yukarıdaki komut işe yaramaz ise Linux komut satırı üzerinden direk MySQL dosyalarının bulunduğu klasörü yazarak işlem yapabilirsiniz.

Not: MySQL onarma işlemini yapmadan önce sunucu disk alanının yeterli olduğuna emin olun.

Linux sunucularda Memory kullanımını görüntüleme

Sunucu yönetimine yeni başlayanların genellikle sıkıntı duyduğu konulardan biri Linux sunuculardaki memory kullanımıdır.  Eklediğimiz bu makalede linux sunucularınızdaki memory kullanımı hakkında daha net bilgilere sahip olabileceğinizi düşünüyoruz.

Memory kullanımını görüntülemek için kullanmanız gereken komut free komutudur. Bu komutu yazdığınızda terminal çıktısı alt kısımdaki gibi olacaktır.

Komutun çıktısında ki değerleri daha okunaklı görmek için bazı özel parametreleri kullanabilirsiniz. Bunlardan en sık tercih edilen parametre free -m parametresidir. Daha fazla parametre için man free yazarak free komutunun tüm parametrelerine ulaşabilirsiniz. free -m parametresinin çıktısı alt kısımdaki gibidir, değerler bu komutta megabyte olarak verilir.

Genellikle memory kullanımını görüntülemek ve değerlendirmekteki hata şudur, çıktıda yer alan Mem: alanının Used tablosunu aktif memory kullanımı olarak değerlendirirler, ancak gerçekte aktif memory kullanımı used kısmında yer alan değer değildir. Linux çekirdeği sistemdeki memory kullanımını en optimal seviyede kullanmaya çalışır ve memory de tutulan bilgileri gerek gördüğünde hazır tutmak üzere saklar. Bu nedenle Mem: kısmı hem aktif kullanılan bellek miktarını hemde gerekdiğinde silinebilen ram üzerinde cache edilmiş önbellek miktarını göstermektedir.

Bu nedenlerden dolayı free komutunun 2 satırında bulunan kısım, disk üzerindeki önbellek dışında kalan gerçek kullanımı gösterir.

Gerçekte sistemde kullandığınız bellek miktarı -/+ buffers/cache: sütununda yazan used kısmıdır.

Son olarak free -m çıktısında yer alan Swap: işlevi hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Swap, fiziksel bellek miktarının tamamen tükendiği durumlarda işletim sisteminin kararsız hale gelmemesi için başvurduğu sanal bellek miktarıdır. Bu sanal bellek sunucunuzdaki sabit diskler üzerinde çalışır. Bunu kesinlikle önbellek ile karıştırmayın, eğer bir sunucu swap bellek kullanmaya başladıysa oldukça yavaş çalışmaya başlar. Sunucunuzda herhangi bir şekilde Swap: satırının used kısmında kullanım mevcut ise, belirli bir noktada fiziksel bellek miktarınız yetersiz kalmış ve Linux swap bellek miktarına başvurmuş diyebiliriz. (Bazı uygulamaların çalışma mantığı bu konuda farklıdır. Swap bellek miktarını öncelikli olarak kullanabilir.)

Swap kullanmaya başladığınızda sunucunuzun load değerleri artar, swap bellekte kalan verilere erişimin gerçek fiziksel bellek hızından çok daha düşük bir hızda eriştiğinden performans ile ilgili ciddi sıkıntılar yaratabilir. Swap belleğin boşaltılması için alt kısımdaki komutları uygulayabilirsiniz.

Memory kullanımı hakkında sormak istediğiniz sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

WordPress Şifresini phpMyAdmin Üzerinden Değiştirme

WordPress Şifresini phpMyAdmin Üzerinden Değiştirme

WordPress içerik yönetim yazılımında en çok karşılaşılan durumlardan birisi kullanıcı giriş şifresinin unutulmasıdır.

Normalde WordPress üzerindeki kullanıcı profilinizde bir mail adresi girdiyseniz, şifremi unuttum diyerek mail ile şifre sıfırlama yapabiliyorsunuz.

Ancak sunucuda php mail() fonksiyonu kapalı ise ve smtp mail kullanmıyorsanız aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

wordpress şifre mail

Bu gibi bir durumda phpMyAdmin üzerinden admin giriş şifresini değiştirebilirsiniz.

Öncelikle phpmyadmine giriş yapıyoruz ve buradan şifresini sıfırlayacağımız wordpress sitemizin kullandığını veri tabanını seçiyoruz.

Veri tabanı içerisinde wp_users tablosu içerisine giriyoruz.

user_pass tablousnda işlem yapacağız. Bu tablo içerisinde giriş şifresi MD5 formatında tutulur. Bu nedenle yeni şifremizi de MD5 olarak girmemiz gerekiyor.

Yeni şifrenizi bu adresten md5 olarak oluşturun.

Örnek 12345 şifresi için çıktı 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b gibi görünecektir. Bunu kopyalayıp user_pass tablosu içerisine yapıştırın.

Artık şifre olan 12345 ile wordpress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Eğer yeni şifrenizi basit yaptıysanız panele giriş yaptıktan sonra tekrar değiştirmeyi unutmayın.

Php ile Smtp Mail Göndermek

Bir çok Hosting firmasında olduğu gibi bizim firmamızda da php mail() fonksiyonu kapalı durumdadır. Bu fonksiyonun kapalı tutulmasının nedeni, php mail() fonksiyonunda hiçbir doğrulama olmadan direk olarak mail gönderilebilmesidir. Bu da mailin direkt olarak spam olarak algılanıp gereksiz kutusuna düşmesine neden olur. Fazla gönderimlerde de sunucu ip adresi karalisteye girer.

Şimdi Php üzerinden Smtp bağlantısı yaparak nasıl mail gönderilir göreceğiz. Bunun için PHPMailer kütüphanesini kullanacağız.

PHPMailer kütüphanesini buradan indirebilirsiniz.

class.phpmailer.php, class.smtp.php ve class.pop3.php dosyalarını mail formumuz ile aynı dizine atıyoruz.

Mail formumuzun kodları:

Doldurulması gereken kısımları kodların arkasında yazdım.

Şimdi ücretsiz mail hizmeti veren Gmail ve Yandex için gereken ayarları görelim.

Yandex Smtp Ayarları:

Hazır Scriptler İçin Smtp Mail Ayarları:

Gelelim hazır yazılımlar için Smtp ayarlarının nasıl yapılması gerektiğine. Hazır yazılımların bazılarında PHPMailer kütüphanesini bulunur ve arkada çalışır. Admin arayüzünden bu ayarlar yapılır. Örnek olarak bazı yazılımlardaki ayarları aşağıda iletiyorum.

WordPress için WP Mail SMTP eklentisini kurmamız gerekiyor. Ayarlar > Email bölümünden aşağıdaki ayarları uygulayınız. From Email: isim@siteismi.com From Name: İsim Mailer: Send all WordPress emails via SMTP. SMTP Host: localhost SMTP Port: 465 Encryption: Use SSL encryption. Authentication: Yes: Use SMTP authentication. Username: isim@siteismi.com Password: mailsifresi

vBulletin İçin Smtp Ayarları: vBulletin Seçenekler > E-Mail ayarları Buradan Emailleri SMTP-Serveri aracılığı ile gönder seçiyoruz

SMTP-Serveri: mail.siteadresiniz.com SMTP Portu: 465 SMTP Kullanıcı Adı: isim@siteismi.com SMTP Şifresi: Email adresinizin şifresi SMTP-Serverine garantili bağlanma: SSL

SMF İçin Smtp Ayarları: Ayarlara ulaşabilmek için Yönetim Masası > Bakim > E=Posta kısmına giriyoruz. E-Posta türü: SMTP SMTP sunucusu: ssl://localhost yada ssl://mail.siteadresiniz.com SMTP bağlantı noktası: 465 SMTP kullanıcı adı: isim@siteismi.com SMTP şifresi: Email adresinizin şifresi

OpenCart İçin Smtp Ayarları: Ayarlara ulaşabilmek için System > Settings > Mail kısmına giriyoruz. Mail Protocol: SMTP SMTP Host: ssl://localhost yada ssl://mail.siteadresiniz.com SMTP Username: isim@siteismi.com SMTP Password: Email adresinizin şifresi SMTP Port: 465

Diğer yazılımlar için de aynı ayarları yaparak Smtp ile mail gönderimi yapabilirsiniz.

PHP Bot Yapımı – Uzak Siteden Veri Çekmek

Php ile bot yazarken iki yöntem kullanılır bunlardan biri file_get_contents() yöntemi, bir diğeri ise Php CURL yöntemidir. İlk yöntem local ortamda çalışır ancak bazen sunucuya attığınızda çalışmayabilir o yuzden en sağlıklı yöntem CURL yöntemidir. Bu makalede CURL ile php bot nasıl yazılır ? bundan bahsetmek istiyorum.

Php ile bot yazmak nedir, neden ve nerelerde kullanırız bundan bahsedelim biraz; sitenizde kullanmak istediğiniz bir veriyi başka bir siteden, sayfadan dinamik olarak çekebiliriz. Örneğin film sitelerinin birçoğo bu iş için kendi veri tabanını kullanmaz ve başka bir siteden kaynak alarak sayfasını doldurur ve bu işlem sadece metin türü veriler için değil resim dosyalarına varana kadar çekebilirsiniz.

Şimdi CURL yöntemiyle php bot nasıl yazılır buna bakalım.

Öncelikle kendimize Curl fonksiyonu oluşturalım.

Eğer bir post verisi gönderecekseniz 2. parametreyi “kullanici=bilisim34&sifre=123456” şeklinde kullanmanız gerekecek.

Örneğin :

Bu örnek kullanımda kendi sitemizin paneline giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifremizi postlamış olduk. Doğru bilgileri yazdığımızda curl fonksiyonu sayesinde PHP üzerinden panelimize de ulaşabiliriz.

PHP botu ile belirli içerikleri alma

Sitelerin içeriklerine direkt olarak ulaştıktan sonra istediğimiz kısımdaki değeri ve içeriği almak için öncelikle bir ara belirlemeliyiz. Sitenin kaynak kodunu inceleyip ayırt edici bir aralık bulmalıyız.

Ben örnek bir içerik sunacağım, ve bu örnek içerikten istediğimiz kısmı alacağız. Metereoloji sitesinin İstanbul için verdiği sonuçların bulunduğu kısmın kaynak kodu aşağıdaki gibi:

Çok karışık bir kaynak kodu gibi görünüyor ama aslında tam bizim aradığımız gibi bir sonuç. Farkettiyseniz tüm değerler ayırt edilebilecek belli bazı elementlerin arasında. Örneğin tarih class=”sond_zaman”></td> arasında.

Bir içerikte istediğimiz aralığı almak için yine curl gibi hazır bir fonksiyon kullanacağız. Bu fonksiyonu kopyala-yapıştır yaparak sizde kullanabilirsiniz.

Bu parcala_ve_al  fonksiyonuda basit bir şekilde aralık içerisindeki değeri bize verir. Kullanımı için 3 parametre vardır. İlk parametre aralığın başı, ikinci parametre aralığın sonu, üçüncü parametre ise araştırılacak içerik.

Bu örnekte sitemizin kaynak kodlarına ulaşıp <title>…</title> arasını yani sitemizin başlığını almış olduk ve ekrana yazdırdık. Değerin yüklendiği değişkene [0] dememizin sebebi ilk yakalanan aralığı almamız. Eğer benzer aralıklardan daha fazla var ise onlarıda dizinin diğer elemanları olarak ekleyecektir. Örneğin birden fazla title aralığı olsaydı diğer sonuçlarda [1], [2] şeklinde diğer dizilere sıralanacaktı.

Gelelim bu fonksiyonu bahsettiğimiz meteroloji sitesinde uygulamaya:

Sitede alt ve üst sıcaklıkların bulunduğu değerlerin aralığını bulup ara fonksiyonumuz sayesinde aralığı alıp ekrana yazdırdık. Sonuç olarak ekranda İstanbul da 11 Kasım Çarşamba için tahmini sıcaklık:16,5°C  şeklinde bir çıktı alacağız.

Kısaca bot içerik alma mantığı sitelerdeki içeriklerin ayırt edici aralıklarını bulup o kısmı almaya dayanmaktadır. Bunların dışında hayal gücünüzü kullanarak daha bir çok mantık üretebilir ve her türlü içeriğe ulaşıp dilediğiniz botları kodlayabilirsiniz.

PHP ile gerçek ip adresini almak

Aşağıdaki basit fonksiyonu projelerinize dahil ederek kullanıcının gerçek ip adresini alabilirsiniz .

Sürekli kullandığım fonksiyonlardan biridir.