2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde internetin hayatımız adına ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok! Hem iş hayatının hem de günlük hayatın sorunsuz olarak devam etmesi adına internetin nimetlerinden faydalanmak şart! İnternette yaşanabilecek en ufak bir kesinti dahi hayatı olumsuz etkileyecektir.

İnternet dünyası ile ilgili herkesin çok şaşıracağı türden bilgileri duymaya hazır mısınız? Yalnızca bir dakika içerisinde yapılan işlemleri duyduğunuz zaman bu büyülü dünyanın vaat ettiklerine bir kez daha hayran kalacaksınız. O halde başlayalım!

İnternet Ortamında Paylaşılan Veriler Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İnternet; 1950’li yıllardan günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Ancak, internetin Türkiye’ye çok geç geldiğini söyleyebiliriz. 1990’lı yıllardan itibaren adını duyurmaya başlayan internet; 2000’ler, 2010’lar ve sonrasında 2020’ler ile beraber her geçen gün gelişerek kendisine yer buldu. Bugün neredeyse herkesin evinde internet olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, insanların 90’lı yıllarda evlerine internet bağlatmak adına aylarca sıra bekledikleri biliniyordu. Günümüzde böyle bir sorun yok! İnternet başvurusu yapanlar; ertesi gün evlerine internet bağlatıldığını görebilirler.

İnternet; teknolojinin de etkisiyle büyülü bir dünya haline geldi. Sosyal medya ağları sayesinde insanların hem sevdikleriyle iletişimde kaldığını hem de keyifli vakit geçirdiklerini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, akış hizmetlerinin sayısı da arttı. Örneğin, evinizde ekmek veya su bitmesi halinde internetten sipariş verebilirsiniz. İnternetten ders dinleyebilirsiniz. Online çalışarak işlerinize yön verebilirsiniz. Sonuç olarak, internetin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Peki, internet dünyasında yalnızca bir dakikada neler yaşanıyor?

Instagram; Facebook’a bağlı olarak varlığını devam ettiriyor. Her iki uygulamanın da dünya çapında milyonlarca kullanıcısının olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların fotoğraf ve video paylaşabilecekleri uygulamalar olarak bilinen Facebook ve Instagram’da yalnızca bir dakika içerisinde 305 bin fotoğraf paylaşıldığını biliyor muydunuz? Hatta, bu paylaşımlardan 240 bini Facebook’ta, 65 bini ise Instagram’da yapılıyor. Facebook; iki milyara yakın kullanıcıya sahip! Bu kullanıcılardan 44 milyonunun ayda en az bir defa canlı yayın yaptığını söyleyebiliriz.

Twitter; insanların hem başkalarıyla iletişim kurmak hem de dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak adına kullandıkları bir sosyal ağ! Kullanıcılar; Twitter’da dakikada 575 bin tweet paylaşıyorlar. Bir başka deyişle, Twitter’ın da en az Instagram ve Facebook kadar etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Hangi Sosyal Ağlarda Bir Dakikada Rekor Paylaşımlar Yapılıyor?

TikTok; bilhassa Y ve Z kuşağı arasında oldukça popüler! Birbirinden eğlenceli paylaşımların yapıldığı bu uygulamanın kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. TikTok’ta yalnızca bir dakikada 167 milyon videonun izlendiği biliniyor. Çin ve ABD arasında kriz yaşanmasına sebebiyet veren TikTok; günlük sıkıntılarından kurtulmak isteyenler için harika bir seçenek! Hatta, bu platformda popüler olan kullanıcıların para kazanma şansı da var. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma TikTok’un ne kadar popüler olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Buna göre, insanların TikTok’ta geçirdiği süre Youtube’da geçirdikleri süreden çok daha fazla! TikTok’un aylık 1 milyar kullanıcıya sahip oluşu da dikkat çekici!

Covid-19 dönemiyle beraber popüler hale gelen Zoom; kısa sürede kullanıcı sayısını katladı. Zoom’da toplam 856 dakikalık video konferansların gerçekleştirildiği biliniyor. Her yaştan insanın favorisi olan Zoom; popülerliğini daha da devam ettirecek gibi gözüküyor.

Youtube; en popüler sitelerden birisi! Yalnızca bir saatte Youtube’da 694 bin saat video izlendiği biliniyor. Netflix’te de bir dakikada 452 bin saat videonun oynatıldığı gelen haberler arasında! Sonuç olarak, internette bir dakikada olup bitenler bile kullanıcıların ne kadar aktif olduğunu ispat ediyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir