Microsoft, uzun yıllar sonra beklenen yeni işletim sistemi Windows 11 tanıtımını gerçekleştirdi. Daha önce; çeşitli kaynaklardan sızdırılan Windows 11 resmen Microsoft tarafından doğrulandı.

2015 Yılında piyasaya sürülen Windows 10 ile herkesin gönlünde taht kuran şirket, Windows 11 ile 6 yıl sonra çıkışını sürdürmek istiyor. Gelin Windows 11 özelliklerine bir göz atalım:

Yeni işletim sisteminde dikkat çeken özelliklerin başında 5G geliyor. Şu günlerde dünya 5G için hazırlıklarını yaparken, Windows 11 ile bilgisayarınız 5G nimetlerinden yararlanacak. Bu sayede daha yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olacaksınız. Bunun için 5G hizmetinin bulunduğunuz yerde bulunması ve 5G modemine sahip olmanız gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

Öne çıkan bir diğer özellik ise; artık Windows ile gelen Google Play servisiyle kolayca telefonunuza uygulama yükleyebilirsiniz.

Görev çubuğuna gelen düzenlemeler sayesinde; yaptığınız konferans sırasında kolayca bilgisayarınızın sesini kapatıp açmanız mümkün.

Diğer özelliklere kısaca bakacak olursak;

Dokunmayı destekleyen ekranlara tam destek, oyun oynarken daha iyi görüntü desteği geliyor.

İki yöntemli pin doğrulama desteği sayesinde telefonunuz ya da bilgisayarınızda parmak okuyucunuz varsa bilgisayarınızda oturum açarken ek güvenlik sağlar.

Sesinizi yazıya dönüştürme ile kolayca söylemek istediklerinizi yazıya dökebilirsiniz.

Wi-Fi 6 desteği (modeminizin desteklemesi gerekir) sayesinde daha hızlı internete girer, dosya indirebilirsiniz.

Windows 11 sürümüne nasıl geçilir

Windows 11 tanıtımı sırasında sistem gereksinimlerini açıklayan Microsoft; her bilgisayara Windows 11 yüklenemeyeceğini açıkça ortaya koyuyor. Bilgisayarınıza Windows 11 yüklemek için en az;

  • 4 GB RAM
  • 64 GB depolama alanı
  • Güvenli önyükleme destekleyen sistem üreticisi (UEFİ)
  • En az çift çekirdekli bir işlemci, en az 1 GHZ olmalıdır.

Bu özellikler, kullanıcılar tarafından büyük tepki görse de Microsoft daha iyi performans için geri adım atmıyor. Fakat daha final sürümü çıkmadığı için, geliştiriciler bilgisayarına kolayca Windows 11 yüklemesi yapabiliyor. Fakat Ekim ayında final sürümünü tüm kullanıcılara açması bekleniyor. Her ne kadar Windows 11 heyecanlandırıcı özelliklerle karşımıza çıkması beklense de ilk günden normal kullanıcıların güncellemeyi yüklemesi beraberinde sıkıntılar doğurabilir. Bu yüzden güncelleme öncesinde gerekli dosyalarınızın yedeği olduğundan emin olun.

Windows 365 Nedir?

Birkaç yıl önce Microsoft Office 365 abonelik sistemini çıkaran şirket; kullanıcıların memnuniyetini kazandıktan sonra, Windows 365 abonelik sistemini piyasaya sürdü. Aylık belirli ücret ödeyerek tüm yenilikleri kazanma imkânı sağlayan bu sistem, şimdilik kurumsal abonelik hizmeti sağlıyor. Bu sayede sanal bilgisayar üzerinden tüm işlemlerinizi yapabilir, tüm dosyalarınıza her yerden erişebilirsiniz. Yakın zamanda bireysel abonelik hizmetini de sunması beklenen şirket, Windows işletim sisteminin tüm kolaylıklarına herkesin erişmesini planlıyor.

Microsoft Office 2021

Microsoft Office, internetin yaygın olmadığı yıllarda CD veya DVD gibi araçlarla kullanıcıya satılır, ömür boyu kullanılırdı. Bu geleneğini Office 365 ile değiştirse de kullanıcılara mağduriyet yaşatmamak için bulut sistemi haricinde eski sürümlerle devam etmek isteyenlere hala imkân sağlıyor. Son defa kullanıcıya bu desteği sağlayacak şirketin, daha sonraki yıllarda sadece Office 365 aboneliği almasına imkân vereceği düşünülüyor. Microsoft Office 2021 sürümünün ise, tüm uygulamaların güncel haliyle yakın zamanda satışa sunulması planlanıyor.

Windows 11 ve Microsoft Office fiyatları nedir?

Microsoft; Windows 11 fiyatını henüz açıklamadı. Fakat Windows 11 Home ve Pro sürümleri için ayrı ayrı fiyatlandırma yapması bekleniyor. Bu fiyatların tıpkı Windows 10 sürümünde olduğu gibi USD üzerinden yapması planlanıyor. Microsoft 2021 fiyatlarının ise 365 sistemine göre dezavantajlı olacağı tahmin ediliyor. Fakat burada da öğrenciler ve bireysel aboneler için ayrı ayrı fiyatlandırma yapılması bekleniyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir