Ölüm; her insanın yüzleşeceği bir olaydır. Ölmekten kaçış yoktur. Ancak, öldükten sonra da bir yerlerde en azından isminizle yer almanız mümkündür. Bu platformlardan birisi de tahmin edebileceğiniz üzere sosyal medya!

2000’li yıllardan bu yana hayatımızda bulunan sosyal medya uygulamalarının her birisinin binlerce kullanıcısı bulunuyor. İnsanların kendi isimleriyle ve fotoğraflarıyla açmış oldukları hesaplar sayesinde büyülü internet dünyasında yer aldıklarını söyleyebiliriz. Ancak, ölen birisinin sosyal medya hesabına ne olacağı çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Yazımız sayesinde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz! O halde başlayalım!

Facebook Ölen Kullanıcıların Hesaplarına Ne Yapıyor?

Facebook; 2004 yılından bu yana varlığını devam ettiren bir sosyal medya uygulaması! Ancak, Türkiye’de bilhassa 2007 yılının son aylarından bu yana popüler olduğunu ifade edebiliriz. Facebook; ölen insanların hesaplarına ne olacağı konusunda iki farklı seçenek sunuyor. İlk olarak, ölen kişinin hesabının anıtlaştırılması mümkün! Buna ek olarak, ölen kişinin ailesi istediği takdirde hesabın kalıcı olarak silinmesi de ihtimaller arasında!

Facebook’ta çok sayıda anıtlaştırılmış hesap bulunuyor. Bu hesapların yönetilmesi noktasında birtakım detaylar mevcut! Her şeyden önce, hesabın yönetilmesi noktasında bir varis belirlenmeli! Bu sayede, ölen kişinin ailesi ve akrabaları anı niteliğinde paylaşım yapmaya devam edebilirler. Bunun yanı sıra, hayatını kaybeden kişinin ölmeden önce yaptığı paylaşımlar da hesabında kalır. Hesap varisi; ölen kişinin hesabı üzerinde birtakım haklara sahip olur. Arkadaşlık isteklerini onaylamak veya profil resmini değiştirmek gibi işlemler yapabilir.

Facebook; ikinci seçenek olarak ölen kişinin hesabının tamamen silinmesini mümkün kılıyor. Fakat, ölen kişinin ailesinden birilerinin söz konusu ölüm olayını belgeleriyle beraber Facebook’a bildirmesi şart!

Instagram Ölmüş İnsanların Hesaplarına Ne Yapıyor?

Instagram; 2012 yılında Facebook tarafından satın alındığı için onunla benzer bir çalışma prensibine sahip! Bir başka deyişle, ölen Instagram kullanıcısının hesabının hem anıtlaştırılması hem de kalıcı olarak silinmesi mümkün! Hesabın anıtlaştırılması için ölüm ilanı veya gazete haberi gibi belgeler talep ediliyor. Bunun yanı sıra, hesabın tamamen silinmesi için istenilen belgeler arasında ölüm belgesi, doğum belgesi ve hesabı sildirmek isteyenin ölen kişinin yasal temsilcisi veya mirasçısı olduğunu gösteren belge yer alıyor.

Twitter Ölen Kullanıcıların Hesapları İçin Hangi Seçenekleri Sunuyor?

Twitter; bu konuda Facebook ve Instagram ile benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Bir başka deyişle, ölen Twitter kullanıcısının hesabının silinmesi için yasal varisinin veya birinci dereceden aile üyesinin onayına ihtiyaç duyuluyor. Bu kişiler online form doldurmak zorunda! Twitter; formun gönderilmesinin ardından kullanıcıya ait ölüm belgesi, kişisel bilgiler ve başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi gibi belgeleri talep ediyor. Belgelerin gönderilmesinin ardından inceleme süreci başlıyor. Twitter; inceleme sırasında herhangi bir sorun görmediği takdirde hesabı kalıcı olarak siliyor.

Youtube Ölen İnsanların Hesapları Konusunda Nasıl Bir Yol İzliyor?

Youtube; her yaştan insanın vazgeçemediği sosyal medya platformları arasında bulunuyor. Hatta, Youtube sayesinde ciddi paralar kazanan insanların sayısı bir hayli fazla! Bir başka deyişle, Youtube kullanıcısı olmak bir hayli popüler!

Youtube hesaplarının tamamı Google ile ilişkilendiriliyor. Hesabı uzun süre aktif olmayan kullanıcıların hesaplarına ne olacağını belirlemek adına Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi özelliği kullanılıyor. Youtube kullanıcısı; hayatta olduğu zaman diliminde bu özelliği kullanarak öldüğü takdirde hesabına ne olacağını belirleyebilir. Bunun yanı sıra, ölen kişinin birinci dereceden akrabalarının başvuru yapıp gerekli belgeleri temin ederek hesabı kaldırtmaları da mümkündür.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir