Breadboard, kullanacağımız elektronik elemanları bir arada tutmak ve gerekli kablo bağlantılarını gerçekleştirmek için kullanılır. Breadboard üzerinde iki çeşit yol vardır. Bunlardan ilki güç yollarıdır. Güç yolları, yani beslememizin artı ve eksi uçlarını taktığımız yer, resimde görülen kırmızı ve mavi şeritlerdir. Aşağıya doğru inen çizgilere karşılık gelen delikler kısa devre durumundadır. Bir başka deyişle, sol üstteki kırmızıdan bağlanan bir kablo aynı çizgi üzerinden bağlanacak kablolar ile birleşiktir. Aynı durum mavi çizgiler için de geçerlidir. Diğer elektronikçilerin de devrenizi anlayabilmesi için standartlara uygun olarak pilin artı ucu kırmızı çizgiye, eksi ucu ise mavi çizgiye takılmalıdır.

Diğer bir hatırlatma olarak da şunu belirtmekte fayda var. Bazı breadboardlarda yanlarda bulunan besleme hatları ikiye bölünmüş olduğu gibi, bazı breadboardlarda ise güç hatları tüm hat boyunca (yukarıdan aşağıya kadar) birbirine bağlıdır. Breadboard üzerindeki diğer yollar, güç hatlarının arasında bulunan yatay hatlardır. Bu hatlar yatay olarak birbirine bağlanmıştır. Fakat iki yatay hattı birbirinden ayırmak için arada bir boşluk vardır. Kısacası bu hatlar boşluğa kadar yatayda birbirine bağlıdır. Bu boşluğun amacı, elektronik entegrelerin takılabilmesini sağlamaktır.

Yukarıdaki görselde bir Breadboard’un iç yapısını görmektesiniz. Böylece Breadboard’daki deliklerin hangilerinin birbirine bağlı olduğunu anlayabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir