İnternet dünyasında yani e-ticarette çetin bir rekabet var! Ürün ve hizmet satışı yapan bir firma olarak her şeyden önce kendinize ait bir internet sitesine sahip olmalısınız. Ancak, web sitesi tasarımı; tek başına yeterli değil! Sitenizin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda olması şart! Sizinle aynı kategoride yer alan ve benzer hizmetler sunan markaların internet siteleri arasından sıyrılmak istiyorsanız SEO çalışmalarına ihtiyacınız var! Bahsettiğimiz tüm bu detaylar; e-ticaret siteleri adına hayati öneme sahip! Peki, e-ticaret siteleri için yapılacak SEO çalışmalarında hangi hususlara dikkat edilmeli?

SEO Çalışmalarının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

SEO çalışmaları denildiği zaman herkesin aklına anahtar kelime araştırması geliyor. Bu noktada, e-ticaret siteniz için anahtar kelime araştırması yapmanız şart! Bu sayede, arama hacimlerinin ve rekabet analizinin çok ötesine geçebilirsiniz. E-ticaret siteniz varsa ilk olarak farklı anahtar kelime listesi oluşturmalısınız. Dönüşüm potansiyeli fazla olan anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca, anahtar kelimeleri karıştırmanız da şart! Klasik anahtar kelimelerin yanı sıra ürün anahtar kelimelerini bir araya getirmelisiniz. Bu sayede, uzun kuyruklu çok sayıda anahtar kelime oluşturabilirsiniz. Bu konuyu bir örnekle açıklayabiliriz! “Telefon satın al”, “Samsung Galaxy S22” anahtar kelimelerini bir araya getirerek “Samsung Galaxy S22 telefon satın al” anahtar kelimesini oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimenin dışında farklı detaylar da önem taşıyor! Bunlardan birisi de site içi optimizasyon! Takdir edersiniz ki, her bir e-ticaret sitesinin binlerce ürün sayfası bulunabilir. Bu noktada, ürün sayfalarının her birisi için özgün başlıklar, H1 etiketleri ve özel açıklamalar oluşturulması gerekiyor. Ancak, tüm bunlar için ciddi bir vakit ve emek harcanması şart! Tam olarak burada site içi optimizasyon önem kazanıyor. Bir başka deyişle, her bir ürün sayfası için başlık, meta açıklama ve H1 şablonları oluşturulabilir. En doğru içerik yönetim sistemi tercih edildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

E-Ticaret Siteleri SEO Çalışmalarında Hangi Detaylara Önem Vermeli?

Yapılandırılmış veri; SEO çalışmalarının başarısı açısından son derece önemli! E-ticaret sitesi sahiplerinin Google’ın çalışma prensibini anlaması ve buna uygun olarak hareket etmesi şart! Özellikle Schema biçimlendirme kodlarının siteye yerleştirilmesi gerekiyor. Bu sayede, arama motorlarının kullanıcılara çok daha doğru sonuçlar göstermesi mümkün hale gelir. Schema tarafından desteklenen çok sayıda biçimlendirme vardır. Fakat, e- ticaret siteleri için bilhassa iki biçimlendirmenin son derece önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Ürün şeması ve değerlendirme şeması; bahsettiğimiz iki biçimlendirme türü arasında yer alır. Sonuç olarak, Schema biçimlendirmelerinin uygulanmasının ardından e-ticaret sitesi arama sonuçlarında çok daha doğru sonuçlar ortaya çıkar. Bilhassa değerlendirme derecesi, stok durumu ve fiyat gibi hususlarda en iyi bilgileri vereceğini ifade etmeliyiz.

SEO çalışmaları; yalnızca teknik süreçlerden ibaret değil! İşin bir de içerik kısmı bulunuyor. Bu noktada, site sahipleri; içeriklerinin yüzde yüz özgün olduğu konusunda hemfikir olmalı! Ancak, e-ticaret sitesi sahiplerini bekleyen birtakım tehlikeler bulunuyor. Örneğin, sitelerinde bulunan içeriğin başka sitelerde de yer almasına rastlayabilirler. Buna ek olarak, bir içeriğin sitenin birden çok yerinde bulunması da önemli bir sorundur.

E-ticaret sitesi sahipleri; her bir ürün için özgün açıklama yazmalıdır. Ayrıca, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerden faydalanmaları da şart! Her bir ürün için soru ve cevap sekmesi oluşturmak; e-ticaret sitesinin özgün kullanıcı değerlendirmelerine önem verdiğini gösterir.

Sonuç olarak, bu kriterler ve hatta çok daha fazlası; e-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarında başarılı olup olmamasını etkiler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir