Sosyal media, işletmeler için potansiyel müşterileri ulaşmanın en kolay olduğu ortamdır. Hiçbir müşteri saatlerini bir internet sitesinde harcamak istemez fakat siz internet sitenizi sosyal mediaya taşırsanız, müşterileriniz sosyal medyada yaptığı gezintilerde size de vakit ayıracaktır. Günümüzde, internet üzerinden yapılan ticaretin çok ciddi bir kısmı ya doğrudan sosyal medya üzerinden yapılmaktadır ya da sosyal medya buna aracılık etmektedir. Bu yüzden, internetten satış yapan işletmeler kaliteli sosyal medya hesaplarına sahip olmalılar ve bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Sosyal Mediada Aktif Olmak ve Düzenli İçerik Paylaşımı

En önemli konulardan biride işletmenin, sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanması, düzenli olarak içerik paylaşması.  Bu şekilde, sizi takip eden kullanıcıların önüne daha fazla içeriğinizin ulaşma şansı olur. Ayrıca sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir işletme, potansiyel müşterilerine ‘ben sizleri önemsiyorum, size bir tık kadar uzağım’ mesajı verir. Siz aktif oldukça sosyal medyadaki takipçilerinizde aktif olur ve karşılıklı etkileşim istenilen seviyeye ulaşır.

Sosyal Mediada Hızlı Geri Dönüş

Müşterileriniz sizlere mutlaka ürünlerinizle alakalı soruları sormak, bilgi almak isteyecektir. Bu durumda, sizlerin yapacağı en iyi şey müşterilere olabildiğince hızlı cevap vermek ve sorduğu bütün soruları açıkça cevaplamaktır. Bu müşterinin arka planında size karşı kalıcı bir beğeni imajı oluşmasını sağlar. Ürününüzü satın almasa bile, bir gün o ürünü satın almak isterse ilk çalacağı kapı sizinki olacaktır.

Sosyal Mediada Özel Günleri Unutmayın

Satış yaptığınız ülke veya bölgedeki özel veya önemli günleri unutmayın. Bu sadece, ülke sınırlarıyla da geçerli değil. Tüm dünyada kutlanan bazı önemli günleri kutlayarak müşterilerinize duyarlılığınızı ve takipçiliğinizi gösterebilirsiniz. Örneğin 23 Nisan günü çocuklar adına yapacağınız bir paylaşım, müşterileriniz tarafından önemli günleri unutmamanızdan dolayı olumlu puan alacaktır. Hakeza, 14 Şubat gibi bazı spesifik günlerde hedef kitlenizi iyi belirleyerek satışlarınızda ciddi artışlar yakalayabilirsiniz. Örneğin, hediyelik eşya satan bir butikseniz, 14 Şubat için sevgililere özel ürünler çıkarmanız ve o gün sosyal medya paylaşımlarınızı bu çerçevede yapmanız size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

İçeriklerinizi Doğru Boyutlandırın

Sosyal medyadan bahsedilirken hepsinin aynı olarak düşünülmemesi gerekir. Çünkü hepsi farklı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Pinterest resimlere, Twitter yazılara, Instagram ve Facebook ise resim ve videolara odaklanmaktadır denilebilir. Haliyle, sosyal media stratejileri geliştirirken bunları da dikkate almak gerekir. Özellikle de, içeriklerinizi paylaşmadan önce, sosyal medya sitelerinin gönderi boyutlarını araştırarak, o ölçüde tasarımlar yaptırın. Örneğin Pinterest’e yükleyeceğiniz resimler dikey olmalıyken, Twitter’a yükleyeceginiz resimler dikdörtgene yakın olmalıdır. İçeriklerinizin boyutlarını, sosyal medya sitelerinin standartlarına göre ayarlamanız, paylaşımlarınızın daha fazla öne çıkmasını sağlar.

Paylaşımlarınız şık tasarımlara sahip olsun

Paylaşımlarınızda mutlaka tasarım konusunda en iyisini yapmaya çalışın. Kullandığınız renkler dahi birer pazarlama mantığını içermelidir. Örneğin gıda üzerine yaptığınız satışlarda mutlaka kırmızı ve turuncu gibi iştah açıcı renkler kullanın. Tasarımlarınızı eğer mümkünse iyi bir tasarımcıya yaptırın. Eğer mümkün değilse Photoshop gibi yazılımları veya Canva gibi hazır şablonlu internet sitelerini kullanarak siz yapın. Tasarımlardaki cezbedicilik ve şıklık, müşterilerinizin ürüne olan ilgisini arttıracaktır. Tasarım konusunda yapacağınız ufak dokunuşlar, satışlarınıza tahmin edeceğinizden daha fazla katkıda bulunacaktır.

Bonus: İnternet sitenize bağlantı verin

Sosyal medya paylaşımlarınızda ve hesaplarınızın biyografi kısmında kendi internet sitenize mutlaka bağlantı verin. Bu hem sitenizin arama motorları gözündeki değerini arttıracaktır hem de müşterilerinizin internet sitenizi unutmamasını sağlayacaktır. Bu durum, uzun vadede markanıza karşı bir bilinç oluşmasına kaynaklık edebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir