İnternet dünyasının vazgeçilmez kavramlarından birisi de anahtar kelime! İnterneti hızlı ve amacına uygun bir şekilde kullanmak adına anahtar kelimeye ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra, sitelerin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak SEO çalışmalarının başarıya ulaşması adına detaylı bir keyword araştırması yapmak gerekiyor. Peki, anahtar kelime analizinde başarılı olmak adına neler yapılmalı? Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Anahtar Kelime Nedir?

İçerik hazırlayanların aşina olduğu anahtar kelime; internet üzerindeki sitelerin, yazıların, görsellerin, videoların ilişki içerisinde olduğu terimlerdir. Bir veya birden fazla kelimeden oluşması mümkündür. Takdir edersiniz ki, interneti amacına uygun kullanmak şart! Kullanıcıların yapmış oldukları aramalarda konuyla ilgili en net bilgilerin olduğu içeriğe erişmek istemeleri son derece normal! Bu noktada, Google arama motoruna girilen anahtar kelimeler sayesinde arama yapan kullanıcılara konuyla en alakalı sonuçlar gösterilir.

Anahtar kelime; Google başta olmak üzere birçok arama motorunun hayatımıza tam olarak girmesiyle popüler hale geldi. Bu noktada, Google’ın çalışma prensibi de öne çıkıyor. Çünkü, Google; internet sitelerini dizine ekler. Elde ettiği kayıtları kendi veri tabanında tutar. Arama motoru aracılığıyla bir şeyler öğrenmek isteyen kullanıcılar; arama kısmına bir keyword yazarak aramalarını tamamlarlar.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar!

Anahtar kelime analizi yapmak şarttır. Bu sayede, internet kullanıcılarının hangi kelimeler üzerine yoğunlaştıkları belirlenir. Ayrıca, güncel tarih itibariyle hangi kelimelerin popüler olduğu ortaya çıkar. Anahtar kelime araştırması; bilhassa internet sitesi sahipleri adına hayati öneme sahiptir. Çünkü, her internet sitesinde birtakım içerikler yer alır. Bu içeriklerin en popüler anahtar kelimeler kullanılarak hazırlanması noktasında anahtar kelime araştırması yapmak şart haline gelir. Kullanıcıların ilgisini çekecek türden anahtar kelimelerden oluşan bir içerik sayesinde sitenin trafiği artar. Söz konusu site; Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır.

2021 yılında olduğumuz şu günlerde internet trafiğinin yüzde 90’ından fazlası Google üzerinden yönlendiriliyor. Bu noktada, SEO optimizasyonu öne çıkıyor. Bir başka deyişle, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen kullanıcıların internet siteleri için en doğru anahtar kelimeleri belirlemeleri şart! Amacına uygun olmayan anahtar kelimelerin seçilmesi; sitenin Google arama sonuçlarında geride kalması anlamına gelir. Bu durum; aynı zamanda sitenin trafiğini de azaltacaktır. Sonuç olarak, en doğru anahtar kelimelerin yer aldığı içeriklerin bulunduğu bir internet sitesi; daha çok kişi tarafından ziyaret edilecektir.

Anahtar kelime araştırması konusunda güzel bir örnek vermek mümkün! Birçok sitenin blog kısmı mevcut! Bu kısımda faydalı içeriklere yer veriliyor. Hatta, içeriklerin belirli kategorilere ayrılmasına da rastlanıyor. Teknoloji, güncel yaşam, sağlık, magazin ve daha birçok kategori sayesinde insanlar kaliteli içeriklere erişme şansını yakalıyorlar. Bu noktada, teknoloji kısmında yayınlanacak içerikler hazırlanırken kaliteli anahtar kelimelere yer verilebilir. Örneğin, iPhone13 fiyatı, iPhone13 özellikleri, iPhone13 kamera özellikleri gibi anahtar kelimelerin yer aldığı ortalama 500 kelimelik bir iPhone13 tanıtım yazısı; sitenin trafiğinin artmasına sebebiyet verir.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak Adına Hangi Araçlardan Faydalanılır?

Ücretsiz anahtar kelime analizi yapmak mümkündür. Bir başka deyişle, anahtar kelime araştırması için kullanılabilecek çok sayıda araç vardır. Bunlardan en popüler olanı Semrush! Hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları bulunuyor. Google Adwords; ücretli olsa da reklam oluşturmak ve hedef kitle belirlemek adına kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra, Keyword Tool, WordTracker, Ahrefs gibi araçlar da anahtar kelime analizi için kullanılabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir