WordPress dünyasına adım atacak kişilerin karşısına çıkacak terimlerden birisi de Yoast SEO! Peki, Yoast SEO nedir? Yazımız sayesinde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

WordPress; internet dünyasının öğelerinden birisi! Yapılan araştırmalara göre internet dünyasında yer alan her üç siteden birisi WordPress! Bir başka deyişle, WP altyapısı çok fazla tercih ediliyor. Bu durumun birden çok sebebi var! WordPress’in çok iyi bir kullanıcı deneyimi vaat etmesinin yanı sıra fiyat konusundaki avantajı ve sistemin açık kaynak oluşu; ciddi avantajlar olarak göze çarpıyor. Buna ek olarak, WordPress; kendisini devamlı olarak geliştiriyor.

Yoast SEO Neden Tercih Edilir?

Her internet sitesinin SEO çalışmasına ihtiyacı vardır. Sektördeki rakiplerinin önüne geçmek adına internet sitesi tasarlayan işletme veya markalar; SEO sayesinde sitenin Google arama sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlar. Ancak, SEO; son derece detaylı bir şekilde yapılmalıdır. SEO’nun başarılı olup olmayacağını etkileyen çok sayıda husus vardır. Ayrıca, WordPress sitelerinin her birisi için de SEO çalışması yapılır.

Yoast SEO; WordPress sitelerin sayfalarını veya yazılarını SEO’ya uygun hale getirir. Bir başka deyişle, internet sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına doğrudan katkı sağlar. Ücretsiz olduğunu söylemeliyiz. Hatta, WordPress dünyasının en popüler eklentisidir.

Yoast SEO; üretilen içeriklerin Google çalışma prensibine uygun hale gelmesini sağlıyor. Herhangi bir internet sitesi sahibi; Google’ın istediği türden içerikler üretmediği takdirde sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almadığını görecektir. Bir başka deyişle, yapmış olduğu tüm çalışmalar boşa gidecektir. Bu noktada, devreye Yoast SEO girer. Bu eklenti; içerik üreten ancak SEO sürecine dahil olmak istemeyen kişiler için birebirdir. Her bir içerikte neler yapılması gerektiğini anlatır. Bu sayede, üretilen içerikler; Google tarafından anlaşılır hale gelir.

Yoast SEO eklentisini kurmak oldukça basittir. Bu konuda herhangi bir bilgisi olmayanlar bile verilen talimatları uygulayarak süreci en kısa sürede tamamlayabilir.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

WordPress’e bir yazı ekleneceği zaman devreye giren bir eklentidir. WP yazı editörünün hemen altında Yoast SEO için bir alan açılır. Yoast SEO’yu önemli kılan birden çok detay vardır. Gelin, bu detayların hepsine yakından bakalım!

  • Odak Anahtar Kelime: SEO çalışmalarının en önemli kısmını anahtar kelime oluşturur. Bu noktada, odak anahtar kelime sayesinde yazının hangi kelime etrafında şekilleneceği ortaya çıkar. Bir başka deyişle, kullanıcıların Google’da aratacakları hangi kelimenin sonucunda yazının arama sonuçlarında çıkacağı belli olur. Kullanıcıların en doğru odak anahtar kelimeyi bulması gerekiyor. Bu sayede, SEO puanlarını yükseltme şansına da erişirler.
  • SEO Analizi: İçeriğin oluşturulması ve odak anahtar kelimenin girilmesinin ardından SEO konusunda birtakım uyarılar gelecektir. Bu uyarılar sayesinde Yoast SEO’nun işlevselliği ortaya çıkacaktır. Bu noktada, birtakım terimler öne çıkar. Outbound links; bunlardan birisidir. Bir başka deyişle, herhangi bir içerikte diğer sitelere giden bir veya birkaç link olmalıdır. Bu husus; yazının kalitesini gösterir. Internal links; iç linklemeyi ifade eder. Bu noktada, içerikte sitedeki başka sayfalara da link verilmesi söz konusudur. Bunun yanı sıra, içeriğin ilk 50 kelimesinde mutlaka odak anahtar kelime olmalıdır. İçerikte görseller olması ciddi bir avantajdır. Odak anahtar kelimenin uzunluğu da önem taşır. Buna ek olarak, odak anahtar kelimenin yazı içerisinde hangi oranda geçtiği de mühimdir. Ne çok az, ne de çok fazla geçmelidir. İçeriğin uzunluğuna da bakılır. Ortalama 500 kelimeden oluşan bir içerik iş görür.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir