SEO çalışmaları sayesinde film sitelerinizin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda olması mümkün hale gelir. Yer aldığınız sektörden bağımsız olarak SEO çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Hatta, bu konuyu güzel bir örnekle açıklayabiliriz! Film siteleri sayesinde boş zamanlarımızda güzel vakit geçirebiliriz. Takdir edersiniz ki, internette çok sayıda film sitesi bulunuyor. Sizin de bir film siteniz varsa sitenizi SEO çalışmaları sayesinde Google arama sonuçlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Gelin, bunu nasıl yapacağınıza yakından bakalım!

Film Siteleri İçin Hangi SEO Çalışmaları Yapılmalı?

Film videoları; dizine eklenmeli ve filmle ilgili anahtar kelime aramaları için arama motoru sonuç sayfalarında sıralanacak şekilde optimize edilmelidir. Bunun yanı sıra, bu işin mantığını anlamak gerekiyor. Bazı film siteleri; zannettiğinizden çok daha büyük trafik potansiyeline sahiptir. Ancak, bu tür siteler için Google arama motoru sonuçlarının algoritmasının değiştiğini ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, dev boyutlardaki verinin pazarlanması son derece zordur. Bu yüzden, film sitelerinin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması şarttır. Bu sayede, rekabette kalıcı bir yer edinilebilir.

Film sitesi; bilhassa Covid-19 döneminde bir hayli popüler oldu. Karantina dolayısıyla evde kalan insanların kendilerini film izlemeye adadıklarını ifade edebiliriz. Bu noktada, film sitelerindeki rekabetin de bir hayli arttığını söylemek gerekir. Bu tür sitelerde farklı SEO taktiklerinin yer aldığı biliniyor. Gelin, bu taktiklere yakından bakalım!

Öne Çıkan SEO Çalışmaları Nelerdir?

  • İlk olarak Site Map’ten bahsetmeliyiz. Bilhassa multimedya dosyası içeren siteler kesinlikle site haritasına sahip olmalıdır. Bu sayede, arama motorları; videolar ile ilgili bilgileri de indeksleme şansına erişir. Site haritası; arama motorlarına herhangi bir sitenin sayfaları hakkında detaylı bilgi verir. Bu sayede, hem site sayfalarının hem de videoların hızlı bir şekilde taranmasını ve dizine eklenmesini mümkün kılar. Bu noktada, hem Google’ın hem de Bing’in site haritası oluşturucularını kullanmak doğru bir tercihtir.
  • İnternet dünyasında çok sayıda film sitesi vardır. Ancak, her sitenin hızlı olmadığını ve yüksek performans vaat etmediğini söylemeliyiz. Çünkü, başarılı bir film platformu için yüksek trafiği dengelemeyi başaran, video akışını tüm cihazlarda hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilen güçlü bir altyapıya gereksinim duyulur. Yüklenme süresi geç olan siteler iyi bir kullanıcı deneyimi vaat etmez. Hatta, çoğu ziyaretçinin bu tür sitelerden en kısa sürede ayrıldığı bilinir. Bu noktada, film sitelerinin yüksek bant genişliğine sahip olması şarttır. Bir başka deyişle, film sitelerinin her şeyden önce güçlü bir hosting yönetimine sahip olması gerekir.
  • Film sitesi için sunucu tercihi de önemli! Güçlü bir SSD sunucu; hem maliyeti hem de en yeni ve popüler filmleri barındırması amacıyla iş görür. Fakat, günün birinde siteniz büyüdüğü takdirde bulut sunucu seçeneklerine yönelebilirsiniz. Film sitelerinin hızlı bir şekilde yanıt vermesi oldukça mühim! Buna ek olarak, daha az paket kaybı olasılığı da dikkate alınmalı! Bu yüzden, film sitesinin içerik dağıtım ağı kullanması gerekiyor. Bu sayede, coğrafi açıdan dağıtılmış bir sunucu ağı sayesinde herhangi bir içeriğe yönelik büyük talep artışlarını karşılamak mümkün hale gelir. Bir başka deyişle, ana sunucu rahatlar.
  • Kullanıcı arayüzü de önemli! Sitenin arama motorlarındaki performansını arttıracak, onu arama sonuçlarında üst noktalara taşıyacak ve aynı zamanda kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayacak bir arayüz tercih edilmeli!

Film sitelerinin SEO çalışmalarını etkileyen çok sayıda unsur mevcut! Bu noktada, iyi bir SEO ajansı ile çalışmak şart!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir