İnternet sitenizin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için Yerel SEO mühim! Bu sayede, rakip firmaların önüne geçebilirsiniz. Ürün ve hizmet satışı adına daha çok potansiyel müşterinin sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. SEO ile ilgili olarak bilinmesi gereken kavramlardan birisi de yerel S E O! Yazımız sayesinde yerel S E O hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Yerel SEO Nedir?

2020’li yıllarda bulunduğumuz şu günlerde küçük, orta veya büyük oluşundan bağımsız olarak her işletme; hem fiziksel hem de dijital bir vitrine sahiptir. Yerel SEO; dijital vitrini öne çıkarma amacıyla yapılır. Bu noktada, marka bilinirliğini arttırmak isteyenlerin pazarlama stratejilerine ivedilikle yerel S E O’yu dahil etmesi gerekir. İşletmenizin sahip olduğu çevrimiçi varlıkları; özellikle yerel arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmesi adına optimize etme sürecine yerel S E O adı verilir. Yerel S E O; söz konusu amaç doğrultusunda Google Haritalar ve Google My Business gibi araçlardan faydalanır. İşletmenizin ürün ve hizmetleriyle yakından alakalı olan anahtar kelimeler arandığı zaman internet sitenizin üst sıralarda olmasını sağlayacak taktiklerden ibaret olduğunu söylemeliyiz.

İnternet dünyasının vazgeçilmez kavramlarından birisi de yapılan yerel aramalar! Hatta, arama motorlarındaki en popüler arama türü olduklarını ifade etmeliyiz. Google’ın bu konuyla ilgili farklı bir algoritması bulunur. Bir kişinin bulunduğu yere yakın işletme ve yerleri gösteren sonuçların yerel aramaları temsil ettiğini söyleyebiliriz. Hatta, işletmenin konumunu gösteren bir haritanın altında sıralanan ve Local Park adı verilen bu sonuçlar; işletmeye dair çok sayıda bilgiyi içerir. Bu bilgiler arasında işletmenin adresi, çalışma saatleri, web sitesi ve daha birçok bilgi yer alır. Bunun yanı sıra, Google tarafından listelenen üç sonuç dışında tümünü gör veya daha fazlasını gör seçenekleri sayesinde yerel arama sonuçlarını genişletmek mümkündür.

Kimler Yerel SEO’dan Faydalanmalı?

Yerel S E O; birçok kişi ve kurum için hayati özelliktedir. Buna göre;

  • Herhangi bir konumda fiziksel olarak ürün ve hizmet satışı gerçekleştirenler için yerel S E O vazgeçilmez bir öneme sahiptir.
  • Yalnızca belirli bir coğrafi bölgeye hizmet veren işletmelerin kesinlikle yerel S E O’dan faydalanması gerekir.
  • Bilhassa dünya çapındaki markalarla rekabet edemeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için yerel SEO kesinlikle faydalanılması gereken bir araçtır.
  • Yerel S E O’nun özellikle hitap ettiği meslek grupları mevcuttur. Restoranlar başta olmak üzere doktorların muayenehaneleri, oteller, hukuk büroları ve yerel mağazalar; söz konusu yerel SEO faaliyetleri sayesinde potansiyel müşteri bulma konusunda zorlanmazlar. Bir başka deyişle, çok daha geniş bir kitleye hitap ederler.
  • Yerel SEO; farklı meslekler ve çalışanlar için de önem taşır. Örneğin, eve hizmet götüren her işletmenin istisnasız bu uygulamadan faydalanması gerekir. Bunun yanı sıra, çilingirler, tesisatçılar, çiçekçiler, emlakçılar, marketler, pastaneler, pide, kebap ve benzer yiyecekleri satan yerler; yerel S E O’nun sunmuş olduğu avantajlardan kesinlikle yararlanmalıdır.

Neden Yerel SEO’yu Tercih Etmelisiniz?

Yerel SEO; her geçen gün daha da önemli hale geliyor. İnsanların nereden satın alınır veya en yakın/yakındaki gibi aramalar yaptıkları aşikar! Bu noktada, bilhassa küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin güçlü bir yerel SEO çalışmasına başvurması şart!

  • Yerel SEO sayesinde işletmenin hizmet verdiği bölgede yapılan aramalar için ortaya çıkan arama sonuçlarında en üst konumlarda yer alması kolay hale gelir.
  • Yerel S E O; diğer pazarlama faaliyetlerine kıyasla son derece düşük bir maliyete sahiptir.
  • Yerel SEO sayesinde hem müşteri kazanma hem de sitenize trafik çekme gibi konularda avantaj elde edersiniz.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir