Tüm sektörlerin online platformlara geçmesi sonucu link building önemlidir. Web sitelerinin oldukça önemli bir yer edindiği günümüz dünyasında pek çok sitenin arasından sıyrılarak görünür olmak oldukça önemlidir. Bununla ise SEO dünyası oldukça yakından ilgilenmektedir. Bu noktada önemi büyük olan bir konu ise link building çalışmalarıdır. Link building, diğer adıyla link inşası, backlink ya da referans bağlantı olarak da geçmektedir. Link inşası da kendi içinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birisi Off-site link buildingtir. Bu kavram site dışı bağlantılar için kullanılırken On-site link building ise site içi bağlantıları ifade etmektedir.

link building

Web sitenizin görünürlüğü ve ziyaretçileri açısından oldukça önemli olan link building, sayfanın kaderini belirlemektedir. Bu işlem sayesinde web sitelerin arama motorlarında görünür hale gelmesi mümkün olmaktadır. Arama motorunun web sayfasını taramak için kullandığı bağlantılar vardır. Tarama sonucu sayfanın içindeki bağlantılar arama motoru tarafından takip edilir. Arama motoru olan Google; algoritmasına göre web sitelerinin yalnızca site içeriği, title ya da meta description gibi teknik unsurlarına bakmak yerine başka web siteleri ile olan ilişkilerini de incelemektedir.

Link Building Nasıl Yapılır?

Link building yaparken iki farklı teknik kullanılmaktadır. Bunlardan birisi On-site link building yani site içi bağlantılardır. Bunun için site içeriği ile ilişkili olan başka içeriklere dair link vermek faydalı olacaktır. Link, benzer içerikle ilgili olmalıdır çünkü ziyaretçilerin ilgilendiği alana benzer sitelere yönelmesi daha mümkündür. Böylece potansiyel ziyaretçilerin web sitesinin hedef kitlesinden olma ihtimali daha yüksektir. Fazla link olması elbette olumlu bir etkendir ancak kaliteli ve TrustRank’ ı yüksek sitelerden linkler olmaması halinde bu durum tam tersi şekilde de etkileyebilir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde web sitesini arama motorlarında daha üst sıralara taşımak mümkün olacaktır.

Off-site link building, diğer adıyla site dışı bağlantılar için bazı teknikler kullanılmaktadır. Ancak en önemli ve kalıcı olanı özgün içeriklerdir. Aranan anahtar kelimeleri içeren kaliteli ve özgün içeriklere sahip bir web sitesi başarıya ulaşacaktır. Belli aralıklarla içerik üretilen ve plan dahilinde ilerleyen işler birçok sitenin içerisinden sıyrılmayı başaracaktır. Böylece kalıcı ve sürdürülebilir ziyaretçi trafiği söz konusu olacaktır.

PR çalışmaları, daha çok şirketlere hitap etmektedir. Bunu sağlamak içinse hedeflenen anahtar kelimeleri kullanarak basın bülteni yazıp Web Wire ya da PRWeb gibi sitelere göndermek yeterli olacaktır. Bu sayede web sitesinin içeriği ile ilişkili sayfalara link vermek mümkün olmaktadır. Çeşitli blog ya da forum sayfalarına web sitesi linki eklemek, siteye ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır. Bu da bir nevi reklam yaparak PR çalışması işlevi görecektir.

Sosyal medyanın gitgide artan gücü ve kitlesini bu teknikler arasına eklemek de ayrıca kolaylaştırıcı ve etkili olmuştur. Her birinin kendine özgü algoritması ve dili varken buna uygun olarak o platformlarda olmak, web sitesine de olumlu anlamda etki edecektir.

Link Building İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anchor linki yani bağlantı metnini kullanırken üç ya da daha fazla kelimeden oluşacak şekilde ve aranma hacmi düşük anahtar kelimelerden yararlanmak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
  • Siteye ikiden fazla anchor link eklenmesi halinde web sitesi spama düşebilir. Bu ise görünürlüğü tamamen engelleyen bir durumdur.
  • Tanıtım yazılarında ise minimum 300- 400 kelime barajını yakalamak faydalı olacaktır.
  • Siteye eklenen linklerin nofollow link olmaması gerekmektedir. Nofollow link, arama motoru Google’a web siteniz için bir referans gösterilmediğini ifade eder. Bu ise web sitesi için olumsuz bir durum oluşturmaktadır.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir