Backlinklerin önemi çok büyüktür. İnternet sitenizin arama motoru optimizasyonu analizlerinde bakmanız gereken metriklerden birisi de herkesin takdir edeceği üzere arama sonuçlarına ciddi etkide bulunan backlinkler. Bu analiz soncunda hem kendi backlink portföyünüzü görme şansı hem de rakiplerinizin backlinklerini görerek onların başarısını analiz etme fırsatı bulursunuz. Bu yazıda yer alan araçlar, kurumsal ve bireysel olarak SEO alanında faaliyet yürüten uzmanların sıklıkla kullandığı araçlardır.

Open Site Explorer

Diğer backlink analiz araçlarıyla kıyaslandığında daha detaylı ve kaliteli veriler sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Analiz sonucunda linklerin anchor text değerleri, nofollow olup olmadığı ve Page Authority ile Domain Authority gibi değerleri kullanıcıya sunuyor. Bu verileri ve içerisinde sosyal medyadaki etkileşim miktarınızı da gösteren analiz için Open Site Explorer sizden 99 dolar karşılığında satılan PRO üyeliği almanızı istiyor.

Majestic SEO

Open Site Explorer gibi çevrimiçi hizmet sunan Majestic SEO’nun hem ücretsiz hem de ücretli üyeliği bulunuyor. Ücretsiz üyelik çok fazla özellik barındırmazken analiz için en elverişli araçlar Pro üyelikte bulunuyor. Historical Data ve Fresh Data gibi özellikleri bulunan Majestic SEO geriye yönelik analizleriyle ön plana çıkıyor.

Cognitive SEO

Bu araç kendisini backlink analiz aracından ziyade backlink yönetim aracı olarak tanımlıyor. İçerinde çok verimli özellikleri barındıran Cognitive SEO’yu kullanmaya başladığınız andan itibaren hem kullanıcı dostu ara yüzü hem de sağladığı veriler yapacağınız analizlerin daha kolay olmasını sağlıyor. Kendi internet siteniz ve rakip siteyi karşılaştırmanıza yardımcı oluyor ve tüm bu kapsamlı süreç basit ara yüzü sayesinde çok az zamanda yapılabiliyor.

SEO Spyglass

Çok eskiden beri var olan SEO Spyglass, yukarıda sayılan araçlardan farklı olarak çevrimiçi hizmet vermiyor. Kendisi SEO Powersuite paketinde bulunan bir yazılım. Her ne kadar çok sağlıklı veri aktarımı yapamasa da çok sayıda internet sitesinden veri çekerek daha donanımlı bir analiz sunmaya çalışmakta. Veriler kendisine ait olmadığı için çok detaylı bir analiz göremeyebilirsiniz fakat yazılım için tek seferlik ücret ödenmesi bütçe konusunda sınırları olan kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Fakat tek seferlik ödemeden sonra firmanın algoritma güncellemesi adı altında tekrardan ücret talep ettiğini de unutmamak gerekir.

Blekko

Blekko esasen bir backlink analiz aracı değil, o bir arama motoru. Sloganı Spam Free Search olan arama motoru gerçekten de spam sonuçlar barındırmıyor. Buna rağmen, büyük ihtimalle çok doğru bir arama deneyimi sunamamasından dolayı bir SEO altyapısı yaratmak istemiş. Bazı parametreler aracığı ile SEO Data kısmındaki verileri görebilmek mümkün.

Exalead

Exaled de yukarıda bahsedilen Blekko gibi bir arama motoru. Exaled algoritmasını kullanarak link araması da yapabilirsiniz ve Türkiye için çok sağlıklı veri sunamasa da özellikle yurtdışı projeleriniz için güncel ve güvenilir veriler alabileceğiniz bir site. Görmek istediğiniz backlinkler için, “link:orneksite.com”, adresindeki orneksite yazan kısma internet sitenizin adresini yazabilirsiniz.

Link Research Tools

Sloganı The Only SEO Tool You Need yani İhtiyacınız olan Tek SEO Aracı olan kapsamlı servis Link Research Tools, backlink analizi için kullanabileceğiniz en iyi yazılımlardan birisi. 53 farklı kaynaktan veri toplayarak size getiren bu yazılımın kaynakları arasında SEOmoz, Open Site Explorer ve Majestic SEO gibi siteler de bulunuyor. Bu detaylı ve verimli özellikleri için istenen ücret ise kullanıcıları biraz zorlayabilir. Aylık 169 ila 900 Euro arasında değişen paketleri bulunan Link Research Tools, her ne kadar çok verimli bir araç olsa da fiyatından dolayı kullanıcıların gözünü korkutuyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir