AMP ya da İngilizce açılımıyla Accelerated Mobile Pages kavramı, internet sitelerinin mobil cihazlar üzerinde daha etkili ve hızlı çalışmasını sağlamak üzere kurulmuş bir projedir. Özellikle Google’ın internet sitelerine şiddetle tavsiyede bulunduğu AMP, SEO üzerinde ciddi ölçüde etkisi olan bir kavramdır.

AMP Nedir?

İnternet siteleri, masaüstü bilgisayar dışındaki cihazlarda kimi zaman problem çıkarabilen yazılımlardır. Dinamik kodlama yapısına sahip, uygulama ve görsel barındıran internet sitelerinin her cihazda sorunsuz olarak açılmasını, çalışmasını beklemek mümkün değil maalesef. Özellikle de belli niteliğin altındaki mobil cihazlarda bu yüklenme sorunlarıyla daha sık karşılaşıyoruz. Önceki zamanlarda WAP olarak adlandırılan Kablosuz Uygulama Protokolü ile bu sorun aşılmaya çalışıldıysa da başarılı olunamamıştır.

Arama motorları da, bu sebeple AMP’yi destekleyen yani düşük profilli mobil cihazların da internet sitesindeki içeriği görüntüleyebildiği bu protokolün kullanımını teşvik etmektedir. Accelerated Mobile Pages ’de içeriği görüntülemek isteyen kullanıcıya masaüstündeki görünüm sunulmaz. Bunun yerine, düşük profilli cihazların da kolayca tarayabileceği daha basit bir arayüz sağlanır. Sitedeki tüm kodlar ve tasarım kullanıcıya sunulmaz fakat kullanıcı içeriği ulaşma imkanı sağlamış olur.

Accelerated Mobile Pages kullanan sitelerde gözle görülecek büyüklükte bir hız farkı söz konusuyken, tabii ki masaüstü görünümünün tamamını da kullanıcıya sunmak mümkün değildir. Yani Accelerated Mobile Pages , düşük profilli cihazların da o internet sitesini görüntüleyebilmesini sağlayan ve bunu da kullanıcıya site tasarımının ve kodlamasının tamamını göstermek yerini ihtiyacı olan içeriği daha basit bir arayüzle sunarak yapan protokoldür.

Bu noktada responsive yani mobil dostu tasarım ile AMP’nin karıştırılmaması gerekir. Responsive tasarım kullanıcıya, o internet sitesini kendi cihazının boyutlarında görme imkanı verir. Fakat Accelerated Mobile Pages , o internet sitesini açamayacak ya da bozularak açan düşük profilli cihazlarında o internet sitesini görüntülemesini sağlar.

AMP’nin SEO Üzerindeki Etkisi

SEO konusu ne zaman açılsa mutlaka o konuda site hızının önemine değinilir. Tabii ki, site hızı kullanıcı deneyimini doğrudan etkilediği için arama motorlarının gözünde çok önemli bir kriterdir. Google, siteyle alakalı SEO değerlendirmesi yaparken en üst sıraya site hızını koyar. Site hızının yüksek olduğu sitelerde kullanıcılar istediği bilgiye en kısa yoldan ulaşır ve Google botları da siteyi daha hızlı indexleme şansına sahip olur.

Accelerated Mobile Pages , adından da anlaşılacağı üzere hızlandırılmış (Accelerated) bir internet sitesi oluşturarak herkesin o siteyi görüntüleyebilmesini amaçlar. Bu nokta, Accelerated Mobile Pages ’in SEO üzerindeki etkisini açıklayan noktadır. Bazen cache eklentileri kullanmanıza, websitesinizin hız optimizasyonunu yaptırmanıza rağmen internet sitenizin hızının yeterli seviyeye ulaşamadığını düşünebilirsiniz. İşte bu noktada devreye sokmanız gereken şey AMP’dir.

Bu konuda şunu da unutmamak gerekir ki, AMP site tasarımınızı etkiler. Zaten AMP’nin buütün amacı da site tasarımı gibi şeylerden ziyade kullanıcının direk bilgiye ulaşabilmesini sağlamaktır. Accelerated Mobile Pages sayfasında sitenizin görünüm şekli normalde olduğundan çok daha farklı olacaktır. Fakat Google bunu olumsuz olarak algılamaz, aksine kullanıcının doğrudan bilgiye ulaşmasını sağladığınız için sitenizi olumlu olarak değerlendirir.

İnternet sitelerinin AMP ile hızlandırılması halinde oldukları konumdan çok marjinal yükseliş yaşayabileceği söylenebilir. Fakat unutulmamalı ki, sitenin Accelerated Mobile Pages versiyonu SEO’ya uyumlu hazırlanmalı ve doğru veri yolu ayarları yapılmalı.

AMP kurulu olan internet sitelerine, Google tarafından listeleme önceliği ve AMP olduğunu belirten bazı işaretlerin eklenmesi gibi ayrıcalıklar veriliyor. AMP’nin SEO’ya ciddi etki yaratan bu özelliklerinden yararlanırken, sitenizin kod içeriğinin bozulmadığından da emin olmanız gerekir. Google’ın sitenizdeki içeriği tarayabilmesi için en doğru tasarımda Accelerated Mobile Pages MP sayfasını Google’ın önüne sunmanız lazım. Bu SEO’ya olan etkisini daha da arttıracaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir