Black Hat SEO internet sitesi sahiplerinin dikkatini çeken konulardan bir tanesi! İnternet siteniz ne kadar göz önünde olursa alacağınız verim de o kadar artar. Populerite ne kadar artarsa internet sitenizin elde edeceğiniz gelir de o ölçekte büyür. Fakat bu populerite kendi kendine olmaz. Sizin de bir şeylere katkıda bulunmanız gereklidir, SEO gibi. Ama bu katkıyı yapabilmek için bazı kural dışı işlemlere başvurursanız bu ‘Black Hat SEO’ olur.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, bir internet sitesinin organik gibi görünen fakat organik olmayan yöntemlerle büyümesini ifade eder. Bu yöntemler, normalde SEO çalışmalarında da kullanılan yöntemlerdir fakat Black Hat SEO’da abartılarak kullanılır ve bu sayede büyüme sağlanması hedeflenir.

Arama motorları, bir içerik kullanıcıya ne kadar faydalıysa o kadar üst sırada göstermeye çalışır. Black Hat SEO çalışmalarında, içeriğin kullanıcıya faydalı olduğu agresif biçimde kanıtlanmaya çalışılır. Fakat bunu arama motorunu yanıltarak yapar ve faydasız bir sitenin de arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Black Hat SEO Neden Zararlıdır?

İnternet siteniz üzerinde kullandığınız SEO tekniklerini hassas bir biçimde ölçmelisiniz. Mümkün olduğunca güven veren tekniklerle, ziyaretçiyi de şüpheye düşürmeyecek şekilde çalışmalar yapmalısınız.

Black Hat SEO kısa vadede etkili olan bir methoddur. Bu yöntemi kullanan bir internet sitesi, çok kısa sürede arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilir fakat orada uzun süreli kalabilmesi mümkün değildir. Sürekli güncellenen arama motoru algoritmaları, inorganik şekilde büyümenizi algılayacak ve sitenizi cezalandıracaktır. Dolayısıyla internet sitesine yarardan çok zarar veren bir uygulamadır.

Kısa vadede vur-kaç olarak tanımlanabilecek bir yöntem olan Black Hat SEO, hem arama motorunu hem de ziyaretçiyi kandırmak anlamına gelir ki ziyaretçiler de bu durumdan rahatsızlık duyabilir. Markalaşma ve marka güvencesi adına internet sitenize bir darbe vurmuş olursunuz.

Black Hat SEO Yöntemleri

İçerik Gizleme

İçerik gizleme de bazı anahtar kelimeler sayfanın arka planıyla aynı olacak şekilde yazıya eklenir. Ziyaretçi, o anahtar kelimeleri göremez ama arama motorları görür. Bu sayede o anahtar kelimelerde sıralamaya girilir ve trafik artar. Fakat başka bir konuda arama yapan kullanıcı yine o siteye girer ve alakasız bir içerikle karşılaşır.

Hacklink

Bu, sadece Black Hat SEO’da kullanılan bir yöntem olmayıp aynı zamanda bir bilişim suçunu da oluşturur. Bu yöntemde, SEO değerleri yüksek bir site hacklenip o siteden hedef siteye link verilir. Site sahipleri hacklenmeyi kısa sürede fark edeceği için hiçbir işe yaramaz ve sadece kısa vadede bir trafik artışı yaratabilir.

Otomatik İçerik

Bu yöntemle internet siteleri için otomatik içerikler oluşturulur ve çok fazla konuda içerik oluşturulduğu için arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilir. Fakat içerikler botlar tarafından oluşturulduğu için anlamsızdır ve kullanıcı okuyamadan geri çıkar.

Keyword Stuffing

Keyword Stuffing, siteye bol bol anahtar kelime eklenmesini ifade eder. Bu şekilde de çok farklı konularda sitenin üst sıralarda çıkması sağlanabilir. Fakat arama motorları bu yoğun anahtar kelime kullanımını mutlaka cezalandıracaktır.

Cloaking

Cloaking yönteminde, kullanıcılar bir siteye tıkladığında o siteye değil, onun yönlendirdiği başka bir siteye gider. Arama motoruna sunulan sayfa ile kullanıcının gördüğü sayfa farklıdır. Bu şekilde trafik arttırılmaya çalışılır.

Trafik Botları

Bu yöntemde, internet sitesine bot ziyaretçi yollanarak, trafiği yüksek bir siteymiş gibi gösterilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkması sağlanır. Fakat arama motorları sitenize gelen gerçek trafik ve bot trafiği ayırt edebilir. Bundan dolayı, bu çalışmanın internet sitesine hiçbir faydası yoktur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir