İnternet sitenizin doğal backlink alması, sitenizin SEO değerini yükselten faktörlerden birisidir. Bu olay, arama motorlarına sitenizin diğer sitelerin gözünde de değerli olduğunu gösteren bir detaydır. Bir internet sitesine verilen backlinkler ne kadar kaliteli sitelerden geliyorsa o kadar faydalıdır. Bu yüzden, internet sitesi sahipleri ellerinden geldikçe kaliteli sitelerden doğal backlink almaya çalışmalıdır.

Doğal Backlink Alma Yöntemleri

Backlinkte dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de şudur: Her internet sitesinden gelen backlink siteniz için faydalı ya da efektif değildir. Örneğin çok fazla link çıkışı olmasından dolayı link çöplüğüne dönmüş bir siteden gelen bir backlink veya arama motorlarının spam olarak işaretlediği bir siteden gelen backlink, siteniz için faydalı ya da en azından efektif sayılamaz. Bundan dolayı, backlink aldığınız internet sitelerinin kaliteli, arama motorlarının gözünde belli bir sıralaması olan ve bir süredir yayın yapan bir site olması alacağınız verimi arttıracaktır. Bazı internet siteleri, parayla backlink satışı yapmaktadır ve bu da tercih edilebilir yöntemlerden biridir. Fakat bu yazıda ücret verilip alınan backlinklerden ziyade doğal backlink kazanma yollarını konuşacağız.

Misafir Blogculuk

Sizinle aynı sektörde bulunan bir internet sitesine misafir blogculuk için teklifte bulunabilirsiniz. Misafir blogculuk, sizin başka bir internet sitesinde misafir olarak yazı yazmanıza denir. Bu olay, misafir yazarlık olarak da adlandırılmaktadır. Misafir blogculuk yaparak yazacağınız yazı ve yazıya ekleyeceğeniz, kendi sitenize giden bir bağlantı size hiç ücret ödemeden doğal bir backlink kazandırmış olur. Hem o blogun güncel kalmasına katkıda bulunmuş hem de o blogu okuyan ziyaretçilere kendi internet sitenizin tanıtımını yapmış olursunuz.

İş Ortakları

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve ürünleri bir tedarikçiden alıyorsanız, tedarikçinize, internet sayfasından sizin internet sayfanıza bir bağlantı vermesini isteyebilirsiniz. Tedarikçilerin internet sayfalarında genelde “Hizmet verdiğimiz firmalar” , “Bizi tercih edenler” gibi başlıklar altında yayınlanan alıcı firmalar arasına sizde girerseniz, yine hiçbir ücret ödemeden doğal bir backlink kazanmış olursunuz.

Soru Cevap ve Referans Ağları

Soru – cevap ve referans ağlarında yapacağınız paylaşımlar ve yanıtlayacağınız soruların altına internet sitenizin bağlantısını eklemenizde doğal backlink kaynaklarından birisidir. Quora, LinkedIn veya Yahoo gibi internet sitelerinden kendi sitenize sağlayacağınız backlink, kaynak sitelerin gücünden dolayı çok önemlidir. İnsanlar verdiğiniz cevabı veya yaptığınız paylaşımı beğenirlerse sitenizi de ziyaret edeceklerdir. Bu şekilde hem trafik hem de doğal bir backlink kazanmış olursunuz.

Sosyal Medya

Kaliteli backlink kaynaklarından birisi de sosyal medyadır. Sosyal medyanın bir diğer önemi, Google gibi arama motorlarının sosyal medyada olmanızı olumlu olarak değerlendirmesidir. Yani sosyal medyadan sitenize ne kadar bağlantı ve trafik verilirse bu da arama motorlarının gözünde sitenizi o kadar popüler bir site yapar. Ayrıca kullanıcılarınızı içeriklerinizi paylaşmaya teşvik etmeniz de önemlidir. Bu sayede hem bir tanınırlık oluşacak hem de sosyal medyadan aldığınız backlink sayısı artacaktır.

Güncel İçerik Stratejisi

İçeriklerinizi oluştururken güncel içerikleri de eklemeyi unutmayın. Çünkü günümüzde insanların en önemli ihtiyacı güncel bilgiye doğrudan ulaşabilmektir. Ve bu bilgiye doğrudan ulaştıklarında ise ya kendi blog sayfalarında ya da sosyal medya hesaplarında sizin içeriğinizi paylaşacak veya atıfta bulunacaktır. Bu şekilde sitenize verilen bağlantılar çok önem arz eder çünkü sitenizin takip edilen ve kullanıcılar tarafından önemsenen bir yer olduğunu gösterir. İçeriklerinizde güncel olayları yakalayabilmek ve işlemek, insanların ilgisini çekmeye ve yazınızın daha geniş kitlelere kolay bir şekilde ulaşması noktasında yardımcı olur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir