Sosyal ağlar denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak Facebook ve Instagram gelir. Twitter; bu iki sosyal ağa kıyasla daha resmi bir yapıya sahiptir. Fakat, yine de kitleleri etkileme ve yönetme açısından önemli bir işlevi vardır.

Sosyal medyayı hafife almamak gerekir. Yalnızca iletişim kurmaya yaramayan sosyal medya; işletme ve markaların faaliyetlerini sorunsuz devam ettirmesi noktasında da öneme sahiptir. Herhangi bir şehrin en işlek caddesinde yapılacak reklam faaliyetleri; sosyal medyada yapılacak basit bir paylaşım kadar etkili olmayabilir.

SEO; bir internet sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Sitenin popülerliğini arttırmak adına yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO’nun başarılı olup olmayacağını belirleyen çok sayıda etmen vardır. Sosyal medya ile bağlantılı bir şekilde yapılan SEO çalışmaları çok daha verimli olur. Peki, Twitter için SEO çalışması yapmak mümkün mü? Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Twitter SEO Ne Anlama Gelir?

Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız olarak her işletmenin internet ortamında yer alması gerekir. Özellikle sosyal ağlarda etkin bir şekilde yer alan markaların potansiyel müşterilere ulaşma konusunda daha başarılı olduğu söylenebilir. Bu noktada, markaların kesinlikle resmi Twitter hesabı olmalıdır. Twitter sayesinde hedef kitleyi etkileme, marka tanınırlığını arttırma ve kurumsal kimliği ortaya çıkarma konusunda başarılı olmak mümkün hale gelir. Bu yüzden, Twitter hesabında birtakım optimizasyon işlemleri yapılmalıdır. En doğru şekilde optimize edilmiş bir Twitter hesabı sayesinde arama motorlarının gözünde daha iyi bir sıralama elde etmek söz konusudur.

Twitter SEO çalışmalarından verim almak isteyenlerin her şeyden önce kullanıcı adlarını optimize etmesi gerekiyor. Markaların kolay bir şekilde bulunmak adına kullanıcı adlarını marka isimleriyle paralel bir şekilde seçmesi şart! Bunun yanı sıra, markanın kurumsallığını yansıtan bir kullanıcı adı tercih edilmelidir. Ayrıca, kullanıcı adının sitenin içeriği ile ilgili olması şarttır. Örneğin, çiçekçi dükkanına sahip olan bir işletmenin @xxxxcicekci şeklinde bir kullanıcı adı belirlemesi doğru bir tercih olacaktır. Markanın seçmeyi düşündüğü kullanıcı adı başka birisi tarafından alınmış olabilir. Bu yüzden, alternatif seçenekler de hazır tutulmalıdır.

Twitter SEO Çalışmalarından Nasıl Verim Alınır?

Kullanıcı adı belirleme sürecinin dışında dikkat edilmesi gereken farklı bir detay daha bulunur. Twitter açıklama alanının optimize edilmesi gerekir. Bir başka deyişle, internet sitesiyle ilgili anahtar kelimeler açıklama alanına eklenmelidir. Uzun bir ada sahip olan markalar; kullanıcı adında yer veremedikleri marka isimlerini açıklama alanına yazabilirler. Buna ek olarak, anahtar kelimelere yer verilmesi önemli bir husustur. Hesabın açıklama kısmında bulunan anahtar kelimeler sayesinde hesabı ziyaret eden kullanıcılar satın alma davranışına yönlendirilirler. Açıklama alanı ile ilgili olarak yapılması gereken farklı işlemler de vardır. Kısa ve öz marka tanıtımı yapılabilir. Adres ve telefon numarası yazılabilir.

Twitter SEO çalışmalarından tam anlamıyla verim almak adına bağlantı eklenmelidir. Bir başka deyişle, link kısmına sitenin adresi eklenmelidir. Bu sayede, Twitter hesabını gören kullanıcılar; internet sitesini doğrudan ziyaret ederler. Fakat, aracı kısaltılmış linkler kullanılmamalıdır. Ayrıca, konum kısmına firmanın güncel ve açık adresi eklenmelidir.

Twitter hesabının kaliteli bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Her şeyden önce, kaliteli tweet’ler atılmalıdır. Buna ek olarak, sürekli paylaşım yapılmalıdır. Atılan tweet sayısı; hesabın ziyaretçi sayısını da doğrudan etkileyecektir. Ancak, işletmenin faaliyetleri ile ilgili olmayan tweet’ler atılmamalıdır. Son olarak, görüntü kalitesi yüksek video ve fotoğraflar paylaşılmalıdır. Farklı kullanıcıları retweet etmekten kaçınılmalıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir