SEO; basit bir çalışma değildir. Başarılı olup olmayacağını belirleyen birden çok etmen vardır. Bu noktada, SEO aracı kullanmak gerekli hale gelir. Birçok kişi, en iyi SEO araçları hakkında bilgi almak istiyor. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Ürün, hizmet veya servis sunan her işletmenin bir internet sitesine sahip olması gerekiyor. Ancak, internet sitesi tek başına yeterli değildir. Sitenin rakiplerinden sıyrılması gerekiyor. Bu noktada, SEO gerekli hale geliyor. SEO çalışmaları sayesinde internet sitelerinin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda olması sağlanıyor.

Neden SEO Araçlarını Kullanmalısınız?

SEO araçları; SEO çalışmalarının başarılı olması adına hayati önem taşıyor. Her şeyden önce, çok kullanışlı olduklarını belirtmek gerekir. Ayrıca, pazarlamacıların hayatını kolaylaştırmalarıyla da öne çıkarlar.

 • SEO araçları sayesinde odak anahtar kelime bulmak kolay hale gelir. Sektöre ve sunulan ürün ya da hizmetlere uygun yüksek kaliteli anahtar kelimeler bulunur.
 • SEO araçları sayesinde aynı zamanda rakipler de ölçülür. Hatta, rakipleri ölçmek adına raporlama yapılır.
 • İnternet sitesi sahibinin birçok fırsat ile tanışmasını sağlar.
 • SEO denetimlerini sorunsuz hale getirir. Zamandan ve paradan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Verileri erişilebilir hale getirir. Ayrıca, veri analizinde büyük kolaylık sağlar.
 • Ortaya çıkan sonuçların görselleştirilmesini mümkün kılar. Bir başka deyişle, görsellerin anlaşılmasını kolay hale getirir.

Hangi SEO Araçları Kullanılmalıdır?

Çok sayıda SEO aracı vardır. Ancak, bazılarının kaliteleriyle öne çıktığını ifade etmek gerekir.

 • Ahrefs: En popüler SEO araçlarından birisidir. Anahtar kelime bulma konusunda eşsiz bir hizmet verir. Ayrıca, SEO denetim özelliği de bulunur. Bu sayede, en iyi SEO analiz araçlarından birisi haline gelir. İnternet sitesi sahiplerine birçok konuda yol gösterir. Bilhassa sitenin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması adına neler yapılması gerektiğini ifade eder. Bunun yanı sıra, rakipler için backlink denetleyicisidir. Ahrefs; internet sitesindeki bozuk bağlantıları düzeltmeye yarar. Ayrıca, yüksek performanslı web sitelerine göz gezdirilmesini de sağlar.
 • Google Analytics: Birçok kişiye göre en iyi ücretsiz SEO aracıdır. İnternet siteleri hakkında en değerli verileri ortaya çıkarır. Google Analytics sayesinde şirketler; içerik stratejilerine yön verebilirler. Bunun yanı sıra, içerik oluşturma sürecinde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösteren bir araçtır.
 • Google Search Console: Son derece işlevseldir. Google’daki internet sitesi sıralamasının izlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca, sıralamanın güncel ve geçmişteki durumu hakkında raporlama yapabilir. Bu araç sayesinde kullanıcılar; web sitelerinin Google’da nasıl görüntülendiğini öğrenirler. Buna ek olarak, SERP’lerde daha iyi konumda sıralanmak adına neler yapılabileceği konusunda da yol gösterir.

 

İşlevselliğiyle Öne Çıkan SEO Araçları

 • Moz Link Explorer: Birçok SEO aracı gibi ücretsizdir. Bağlantı analizinin tam olarak görülmesini sağlar. Bunun yanı sıra, maksimum etkiye sahip bağlantıları ortaya çıkarır. Kullanımı son derece basittir. Bağlantı verilerinin alınmak istendiği internet sitesinin URL’sini girmek gerekir. Buna ek olarak, bir de verileri görüntülemek adına MOZ hesabı oluşturulmalıdır. İstenilen URL’nin kapsamlı bir analizini sunar. Tüm bunların yanı sıra, farklı özellikleri de vardır.
 • SEMRush: Profesyonel SEO uzmanları tarafından sıklıkla kullanılır. İnternet sayfasının sıralamasını değerlendirme ve yeni sıralama fırsatları sunma gibi özellikleri vardır. Beğeni toplayan bir araçtır. Ayrıca, internet sitesinin rakiplerin internet siteleriyle karşılaştırılmasını sağlayan domain analizi özelliği de bulunur. SEMRush; internet sitesinin SEO performansını arttırmak adına çok sayıda öneri sunar.

Sonuç olarak, SEO çalışmalarında tam anlamıyla verim almak isteyenlerin yukarıdaki SEO araçlarından birisini kullanması tavsiye edilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir