Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek her sitenin hedefidir. Bu hedefe varabilmek için uygulanan SEO çalışmalarının da Piramit SEO gibi farklı varyasyonları bulunur. Buna örnek olarak gösterilebilecek Piramit SEO tekniği, daha verimli sonuçların alınmasına ve uyguladığımız stratejinin başarıya ulaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle bu SEO tekniklerini bilmek gerekir.

Piramit SEO Nedir?

SEO çalışması internet sitesinin arama sonuçlarında hedeflenen yere gelmesi için yapılırken Piramit SEO tekniği de bunu başarabileceğiniz modellerden biridir. Piramit SEO’da 4 farklı adım bulunur ve bu adımları doğru sırayla uygulamanız halinde internet siteniz üzerinde sağlayacağı gelişimi görebilirsiniz.

SEO stratejileri, uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Eğer SEO konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz Piramit SEO mantığını kavramanız ve uygulamanız zor olabilir. Bu yüzden en doğru işlem Piramit Seo tekniklerinin bir uzman tarafından gerçekleştirilmesidir.

Tasarım ve İçerik

Burada başlangıç adımlarından biri internet sitenizdeki kullanıcı deneyimini arttırabilmektir. Analiz araçları kullanarak ziyaretçilerin sitenizdeki ortalama oturum süresini ölçebilir ve bu süreyi geliştirmek için bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Kullanıcı, internet sitenizde ne kadar olumlu deneyim yaşarsa, oturum süresi de o kadar uzayacaktır. Günümüzde aramaların büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu yüzden sizlerde, internet sitenizin mutlaka mobil cihazlara uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

İçerik seçiminde de mutlaka analizler yapmalı, kullanıcı faydasını ön planda tutmalısınız. İçerik kalitenizi arttırmak adına KWfinder, Moz, Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı ve Moz gibi bazı araçlardan yardım alabilirsiniz. İçerik kalitesinin arttırılması kullanıcı deneyiminin artmasıyla doğru orantılı olduğu için internet sitenizin SEO değerini yükseltecektir.

Anahtar Kelime Seçimi

Arama motorları internet siteniz üzerinde bazı analizler yaparak bunları anahtar kelimelerinizle karşılaştırır ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı oluşturur. İnternet sitenizi oluşturma sürecinde, mutlaka bir anahtar kelime analizi yapmanız gerekir. Bu şekilde, hazırlayacağınız içerikler hakkında bir ön çalışma yapmış olursunuz ve arama motorlarında en çok anahtar kelimeler üzerine kurulu bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak içeriklerde yardımcı anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların arama yaparken hangi anahtar kelimeler üzerinden sorgulama yapacaklarını tahmin etmeniz gerekir. Bu tahminlere göre, içerik başlığı, URL yapısı, meta açıklaması ve anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gerekir. Bu da, Piramit SEO modelinin ikinci adımını oluşturur.

Bağlantı

İnternet siteniz kaliteli sitelerden ne kadar çok bağlantıya sahip olursa sıralamada da o kadar yüksek sonuçlar alır. Arama motorları, başka bir siteden gelen bağlantıları birer referans olarak düşünür. Eğer çok önemli bir internet sitesi olan A blogu, B bloguna bağlantı vermişse arama motorları B blogunun da kaliteli bir internet sitesi olduğu sonucuna varır.

Kaliteli internet sitelerinden bağlantılar alabilmeniz, ziyaretçi sayınızı da arttıracaktır. Farklı internet sitelerinde içeriklerinizin yer alması, içeriğinizi paylaştığınız yerlere bağlantı eklemeniz sizleri olumlu yönde etkileyecek olan işlemlerdir.

Sosyal Medya

SEO çalışmalarındaki bütün tekniklerde sosyal medyaya büyük önem veriliyor. Hem doğal bir reklam alanı olması hem de sitenize verilen bağlantıların çoğalması sebebiyle mutlaka sosyal medyada paylaşım yapmanız ve aktif olmanız gerekir. Başta Google olmak üzere arama motorları bu konudaki etkinliğinize dikkat ediyor. Instagram, Twitter, Pinterest, Facebook, LinkedIn gibi sosyal ağlarda kazanacağınız etkileşimle arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz. Bu adımda, Piramit Seo tekniğinin son adımını oluşturur. Bu şekilde adeta bir piramit inşa eder gibi alttan üste doğru yukarıda verilen önerileri uygulamanız gerekir. Tüm adımları dikkatlice uygulamanız demek, internet sitenizin ileride büyük başarılar yakalayabileceği anlamına da gelmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir