İnternet sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmesi için White Hat SEO gibi bazı optimizasyon teknikleri gereklidir. SEO çalışmaları etik ve organik yollarla yapılabileceği gibi etik olmayan, inorganik yollarla da yapılabilir. Bu noktada White Hat SEO terimi devreye girer.

White Hat SEO Nedir?

White Hat SEO, bir internet sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan organik ve etik çalışmalardır. Bu çalışma, Black Hat SEO gibi kısa süreli bir etki yaratan ve kural dışı çalışmalardan oluşmaz. İnternet sitenizin optimizasyon çalışmalarını kullanıcı odaklı ve kabul görmüş genel kurallara uygun olarak yapılmasını öngören tekniktir.

White Hat SEO’da verim kısa vadede değil uzun vadede alınır. Fakat adımlar yavaş yavaş ve doğru şekilde atıldığı için dayanıklılık da yüksek olur. Bu uygulamada, arama motorlarını ve ziyaretçileri kandırmaya yönelik herhangi bir işlem yoktur. Tam aksine, kullanıcı ve arama motorları için en faydalı ve doğru yapıda internet sitesi oluşturulmaya çalışılır.

White Hat SEO Teknikleri

White Hat SEO, bilinen tüm organik optimizasyon çalışmalarını ifade etmektedir. Bu tekniklerin başlıca olanları şu şekilde sayılabilir:

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama yaparken arama motoruna yazdığı kelime veya kelime gruplarıdır. Örneğin bir otel rezervasyon sitesi için “bartın otel rezervasyonu” önemli bir anahtar kelime olarak kabul edilebilir. Anahtar kelime kullanımı yapmadan önce iyi bir analiz yaparak en doğru anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Yani yukarıda örnek olarak gösterilen otel rezervasyon sitesi için “2. El karavan tekerleği” kelimesi geçerli ve makul bir anahtar kelime olarak görülemez.

Meta Etiketleri

Meta etiketleri, ziyaretçilere internet siteniz hakkında ön bilgi sunan etiketlerdir. Bu etiketler, mutlaka içeriğinizle ilgili ve özgün olmalıdır. Meta etiketler, SEO çalışmalarında eski önemini yitirse de hala internet siteniz için yapılması durumunda fayda getirecektir.

Başlıklar ve URL

İçeriklerinizin başlığı kullanıcıya içerik hakkında bir ön bilgi verir. Başlıklar kısa, öz, anlaşılır ve içerikle ilgili olmalıdır. İçeriğiniz için belirlediğiniz URL yapısı da mutlaka anlaşılır olmalıdır. Bu hem arama motorunun içeriğin ne ile alakalı olduğunu anlaması hem de ziyaretçinizin kullanıcın deneyimini arttırmasını sağlar. URL yapısında anahtar kelimeyi geçirmeniz, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kırık Link Kontrolü

İnternet sitenizde bulunan linklerin kırık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer sitenizden başka bir içeriğinize veya başka bir siteye verdiğiniz bağlantı açılmıyorsa bu durum kırık link olarak adlandırılır. Arama motoru botları bu durumu tespit edebilir ve bu da sıralamanızı geriye düşürebilir. Bu yüzden online servisler veya yazılımlar aracılığıyla internet sitenizde düzenli kırık link kontrolü yapmanız gerekir.

Görsel Optimizasyonu

İnternet sitenizde kullandığınız görseller hem kaliteli olmalı hem sıkıştırılmalı hem de alt etiket ve açıklamaları girilmiş olmalıdır. Yazılarınızda mutlaka görsel kullanmalı ve yukarıda bahsedilen kriterlere dikkat etmelisiniz.

İçerikler

İnternet sitenizde yer alan içerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. Başka internet sitelerinden kopyalanmış içerikler arama motorlarının sitenizi cezalandırmasına neden olur. Bu yüzden özgün, kaliteli, SEO kurallarına uygun içerikler üretmelisiniz.

Site Hızı

Arama motorlarının en çok dikkat ettiği kriterlerden biri site açılış hızıdır. Siteniz mutlaka hızlı açılmalı ve ziyaretçiler içeriği görmek için uzun süre beklememeliler. Sitenizin açılış hızı mutlaka 2.5 saniyenin altında olmalı ve mümkünse resimler lazy load yöntemiyle yüklenmelidir.

Responsive Tasarım

İnternet siteniz mutlaka mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır. Ziyaretçi hangi cihazdan giriş yapıyorsa siteyi o cihazın boyutlarına uygun görebilmelidir. Artık arama motorları, responsive yani mobil dostu tasarıma sahip olmayan siteleri arama sonuçlarında aşağı sayfalarda çıkarıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir